Часове след като бе публикуван Евродокладът по механизма за сътрудничество и проверка (МСП) външният и вътрешният министри - Екатерина Захариева и Младен Маринов определиха позицията на Европейската комисия като ясно и категорично заявление за постигнат от България прогрес.
Това заяви вицепремиерът и министър на външните работи Екатерина Захариева на специален брифинг.
"Реформата е процес. Тя не се прави заради Брюксел. Реформата се прави заради българските граждани. Независимо дали има или няма мониторинг, реформите ще продължат", заяви министърът на външните работи.
Тя поясни, че механизмът е създаден с решение на Европейската комисия и за това трябва да приключи с решение на Европейската комисия. Преди това ЕК ще изпрати доклада и мнението на Съвета на ЕП. "Няма да спекулирам с точната дата кога това ще се случи", каза Захариева, цитирана от БГНЕС и Нова телевизия.
Разбираме, че до края на мандата на тази комисия остава малко време, така че не мога да посоча дали ще бъде в рамките на тази комисия или дали ще бъде в рамките на мандата на следващата, поясни тя.
По думите на вицепремиера и външен министър за първи път Европейската комисия много ясно в свой доклад констатира изпълнение на ангажиментите на България по всички показатели.
Вътрешният министър Младен Маринов заяви, че сме постигнали нива, които ни гарантират доверие сред партньорските служби.
В Страсбург сегашният председател на еврокомисията Жан-Клод Юнкер заяви, че в изпълнение на препоръките на Комисията, през последните години България постигна впечатляващ напредък. "Предизвикателствата остават, осъществяването на необходимите реформи трябва да продължи, но напредъкът в България вече е достатъчен, за да се отиде отвъд МСП и вече да се приложат новите инструменти за наблюдение както на национално, така и на европейско равнище", коментира Юнкер.
Припомняме, че Механизмът за сътрудничество и проверка бе въведен при присъединяването на България към Европейския съюз през 2007 г. като преходна мярка за продължаващи реформи в съдебната система, борбата с корупцията и организираната престъпност.
До 2017 година докладите излизаха на всеки шест месеца, а след това веднъж годишно. Отпадането на механизма беше едно от нещата, които председателят Юнкер обеща да се случи в рамките на неговия мандат.
В днешния доклад се изтъква и ангажимента за законодателни промени за отпадане на автоматичното временно отстраняване от длъжност на магистрати, когато срещу тях има наказателно разследване, както и деклариране на членство в професионални сдружения.
Boneberg
на 23.10.2019 в 04:59:46 #6Борисов мрази реформите! А захариева е просто смешна!
Philosopher
на 22.10.2019 в 23:55:12 #5Ало, мразещите БГ, драскали преди мен: Нещо хубаво се случи - умрете от яд, малоумни таласъми!
Ха-ха!
Xa-x@v
на 22.10.2019 в 23:18:59 #4Думата Реформа в България не означава нищо добро.За 30 години практиката това показа.А дано да се променят нещата,защото много ни куца съдебната система. Реформа става с нормални хора,а не с тези които ни управляват сега.
Харамията
на 22.10.2019 в 21:43:26 #3Как ще я продължат съдебната реформа, след като не са я почвали???
Комита
на 22.10.2019 в 20:55:22 #2"С една дума,успяхме да ги заблудим!!!" Нищо подобно! Просто ишиазираният алкохолик Жан Клод /но не Ван Дам/ направи предизборен подарък на Боко.
willow-montenegro
на 22.10.2019 в 20:14:43 #1С една дума,успяхме да ги заблудим!!!