От няколко месеца НИМ работи по проект, озаглавен „Парковите пространства на Националния исторически музей - експозиция на открито".

Целта е да бъде създадена културно-развлекателна среда за жителите и гостите на София, съчетаваща в себе си предимствата и възможностите на природните дадености. Идеята е обогатяване и развитие на съществуващата експозиция както на павильонен принцип, така и чрез модернизиране и обогатяване на лапидариум, in situ консервация и реставрация на паметници, изложени на открито. От НИМ предвиждат и поставяне на информационни табели на български и английски език.

Работи се главно в пространството около централните алеи, край южната колонада, както и на площите от двете страни на главния вход на музея, където е изложен мраморен саркофаг с богата релефна украса.

Археологическите материали, които са представени на открито, са културното наследство с изключително национално значение, допълват от НИМ, изтъквайки разнообразието от епиграфски паметници, архитектурни елементи, надгробни плочи и статуи от I-IV век от н. е.

Експонираните паметници са 78 - главно от мрамор и варовик. Висока художествена стойност имат надгробната пластика, представяща развитието на римския портрет, сцените с погребално угощение и с Тракийския конник, изтъкват още от ведомството на Вежди Рашидов.

Изложените 65 котви и щокове са от камък и олово. Заедно с друга част, съхранявана във фонда и в централното фоайе на НИМ, те оформят една от най-богатите колекции на древни котви в света.

Те са доказателство за древното корабоплаване по тракийското черноморско крайбрежие и потвърждават едно от най-ранните писмени сведения за корабоплаването в древността - т. н. Таласократия или Господство по море.

Проектът предвижда изработването на пано от 5 кв. м., на което ще бъде представена с текстове и с графичен материал информация за древното корабоплаване.

Подобна на нашата колекция няма в музеите по света, отдалечени от морските брегове, пишат още от Министерство на културата.