Държавата е избрала загробването на избитите животни като първи метод, защото тази дейност ще се заплати.
Това каза пред БНР Мирослав Александров, управител на най-големия екарисаж в България - Шуменския. "Ако някой е решил да обслужва икономически интереси, т.е. средствата да бъдат насочени към дадена компания, а не към екарисажа, логично е да прескочи това второ място и да отиде направо на трето", каза Александров.
Европейските регламенти определят изгарянето на животински трупове в мобилни инсинератори като най-ефективен метод за борба с епидемии. На второ място са екарисажите и едва на трето - загробването, заяви той.
По думите му най-големият екарисаж в страната - Шуменският, е бил затворен заради икономически интереси.
Припомняме, въпреки решението на Шуменския административен съд да спре затварянето на местния екарисаж от 14 април 2018 г., месец по-късно съоръжението бе затворено. На 17 май служителите излязоха на протест.
Година и половина след затварянето от вчера - 31 юли 2019, екарисажът е отворен. Там може да се обезвреждат убитите заради африканската чума прасета.
Александров увери, че екарисажът в Шумен е запазил капацитета си и очаква държавата да му възложи ангажимент по изгарянето на животински трупове. Той припомни, че за предишни години БАБХ все още дължи 8 млн. лева на съоръжението.
Междувременно днес от БАБХ започват проверки в населените места в Северна България, които попадат в 20-километровата зона около Индустриалните свинекомплекси. Вчера изтече срокът, в който стопаните можеха доброволно да умъртвят домашните си прасета.
За Южна България срокът за клане на домашните прасета е 2 август, петък. Кметовете в Пазарджишко обаче вече излязоха с обща декларация, в която заявяват, че няма да допуснат принудително умъртвяване на домашните прасета.
Тази сутрин министър Десислава Танева увери, че наблюдават 65 регистрирани свинекоплекса в страната, в 5 от които има огнища на чума.
Припомняме, на 31 юли бе открито пето огнище на свинска чума в индустриална ферма.
Същият ден бяха открити още две нови огнища на Африканска чума при домашни свине в област Монтана и два случая при диви прасета за първи път са открити в областите Пловдив и Разград.
анкета
Срещу африканската чума по свинете?
Да се умъртвят всички домашни и диви свине 15.6%
Армията и МВР да блокират страната 6.7%
Държавата да плати за всяко прасе 29.9%
Нищо не може да се направи 5.9%
Няма такава зараза 41.9%
Положителни се оказаха и пробите за Африканска чума по свинете във фермата в село Българско сливово, община Свищов, област Велико Търново. Това е петата индустриална ферма с потвърдено огнище със заболяването и първа за областта.
Заразата порази вече три големи индустриални ферми в област Русе - в Николово, Бръшлен и Голямо Враново, които осигуряват близо 1/3 от месото на пазара у нас.
Отрицателни бяха пробите от четвъртия свинекомплекс в Русенско. Засегнат е и свинекомплекс в село Попина, община Ситово, област Силистра.
На 30 юли първи положителни проби за африканска чума по свинете бяха получени и в Южна България. Те са взети от две отстреляни в Пловдивско диви прасета.
Вчера при президента Румен Радев се събраха всички отговорни министри, шефове на агенции и служби. Държавният глава обсъди с тях мерките срещу АЧС и начините за справяне със заразата, която се превръща вече в криза.
Izidorus B.
на 04.08.2019 в 15:31:52 #1С измислената Африканска чума по свинете Борисов прекрачи фатално границата на омразата. Няма друго такова правителство от последните 30 години, което да действува толкова подмолно, с такава омраза към българите и такова подлагане на олигархически и чужди интереси. Няма! Българските управляващи мутри стигнаха дъното след 10 години на управление. Всеки допълнителен ден управление на чудовището Борисов, на партия ГЕРБ, на Доган и Пеевски е поставяне на държавата в смъртна опасност. Нека КОЙТО И ДА Е ДРУГ да дойде на власт, но само да не е този отвратителен лицемер и манипулатор Бойко Борисов. Този човек е.а мамата на цялата държава. Това не се търпи повече!