В 4/5 от училищата, където се обучават големи групи деца от ромското малцинство, присъственото обучение в началните класове вече е възстановено. Това показва онлайн анкета на Център "Амалипе". Тя е проведена на 18-и и 19-и ноември чрез мрежата "Всеки ученик ще бъде отличник", която включва 274 училища от цялата страна, много от които се посещават от ромски ученици.
Едва в 26 от 127 анкетирани учебни заведения, които обучават в начален етап, все още няма присъствен учебен процес. В 69 пък всички начални паралелки вече са обратно в класните стаи.
Връщането към присъствено обучение е резултат от съгласието на мнозинството от родителите техните деца да бъдат тествани в училище. В 33.86% от учебните заведения всички или почти всички родители са дали съгласие. В друга една четвърт или 25.98% между 50 и 75% от родителите са се съгласили децата им да бъдат тествани. Само в 6 училища нито един от родителите все още не е съгласен с тестването на децата, показват данните.
Училищата споделят, че броят на родителите, деклариращи съгласие, непрекъснато се увеличава. Първоначалният страх и притеснение от ширещите се слухове и фалшиви новини са отстъпили място в резултат от работата на медиатори и учители на терен и усилията им да убедят родителите. Важно се е оказало и това, че в много от училищата част от родителите са имали възможност да наблюдават първото тестване на децата и да се убедят, че то е напълно безопасно.
На места директорите са били принудени да прибегнат до тестване на децата на открито, в двора на училището, за да могат всички желаещи родители да наблюдават от разстояние процедурата. Нестандартно решение обаче в много голяма степен е успокоило страховете в големите ромски общности и е довело до почти 100% връщане към присъствено обучение на места с голямо и компактно ромско население, уточняват от Център "Амалипе".
В училищата с концентрация на уязвими групи почти не съществува проблем с това педагогическият персонал да отказва участие в тестването. В 85.4% от училищата няма нито един отказал. Все пак в 2 училища почти всички учители не са дали съгласие, а в 1 училище между 50 и 75% от педагогическият персонал не е пожелал да участва в процеса. В тези училища и родителите не са съгласни децата им да се тестват, сочат още данните.
Над 61% от анкетираните споделят, че не са срещнали сериозни проблеми при тестването на учениците.
GolaVoda
на 22.11.2021 в 21:46:17 #1у ромските майки се забелязва здрав разум и загриженост за децата, която липсва при доста голяма част от българските майки..