Американско издание определя българката Ирина Бокова като най-силният източноевропейски кандидат за генсек на ООН. Генералният директор на ЮНЕСКО Ирина Бокова изглежда най-силният източноевропейски кандидат за поста на генерален секретар на ООН, пише американското издание "Дипломатик куриър", цитирано от БТА.

То основава извода си на оценка на споменаваните източноевропейски кандидати за поста, като взима предвид множество критерии, сред които лидерски качества, управленчески способности, опит в международните отношения, опит в ООН, езикови способности, приемливост за петте постоянни членове на Съвета за сигурност на ООН и пол.

Общата оценка на Ирина Бокова е 4,5, при максимално възможна 5. След оценяването по всички критерии изданието смята, че най-големият проблем за българката ще бъде мобилизирането на достатъчна вътрешна подкрепа в България. "Дипломатик куриър" изброява и останалите потенциални кандидати за генерален секретар на ООН от Източна Европа, като най-висока оценка, след тази на Бокова, изданието дава на бившия президент на Словения Данило Тюрк.

България е транзитна държава на културни ценности, обяви Бокова

България е транзитна държава на културни ценности, обяви Бокова

Опазването на културното наследство е част от хуманитарната криза

"Дипломатик куриър" припомня, че потенциалните кандидати ще преминат през подробна проверка от страна на страните членки на Съвета за сигурност на ООН и през изслушване за позицията им по най-важните световни проблеми.

Русия отличи Ирина Бокова сред възможните бъдещи шефове на ООН

Русия отличи Ирина Бокова сред възможните бъдещи шефове на ООН

В края на краищата всички щели да бъдат доволни

Преди по-малко от месец германското издание "Ди Велт" написа, че Бокова била поукрасила биографията си.

Припомняме, миналата година след 70-ата редовна сесия на Общото събрание на ООН до правителствата беше изпратено писмо, с което се приканват те да направят своите номинации за наследник на Бан Ки Мун

Преди това Общото събрание на ООН прие резолюция за прозрачност на избора на Генерален секретар, включително списък от критерии, на които трябва да отговарят кандидатите.

Резолюцията приканва държавите членки да представят кандидатури на жени поради засилващия се  международен натиск за избирането на жена на този пост.

Спряганите имена като номинация от страна на българското правителство са две – на Ирина Бокова и на Кристалина Георгиева.
Правителството все още няма ясна позиция по въпроса и явно се колебае между генералния директор на ЮНЕСКО и еврокомисаря и бивш вицепрезидент на Световната банка.