Широка подкрепа за американските действия срещу Осама бин Ладен установи първото глобално проучване на общественото мнение след акцията срещу терориста.

То е проведено в 25 страни по целия свят от световната асоциация „Галъп Интернешънъл", съвместно с изследователската мрежа УИН (Gallup International & WIN). Извадката на изследването обхваща 20 995 мъже и жени, които са статистически подбрани в 25 държави от всички части на света: с голямо население като Китай, Индия и САЩ, както и по-малки страни - като Исландия.

Представени са Азия, Африка, Източна и Западна Европа и Америка. Извадката представя мнението на хора, принадлежащи към различни етноси, религии, социално-икономически групи, възраст и пол.

От изследването става ясно, че мненията са разделени по отношение на влиянието, което ще окаже смъртта на лидера на Ал-Кайда, а само половината от респондентите са убедени, че той е действително мъртъв.

Само 53% от запитаните са сигурни, че човекът, убит при операцията, е Осама бин Ладен. Останалите мнения пък са разпределени между такива, които смятат, че акцията е инсценирана - 22%, и 24%, които не са отговорили.

81% е общата подкрепа за американските мерки срещу Осама бин Ладен. Мненията в това число обаче са разделени между 39%, които ги подкрепят напълно, включително и убийството на топтерориста, и 42%, които не са съгласни с начина или твърдят, че биха предпочели да видят Осама бин Ладен арестуван, а не убит. Само 9% в световен мащаб се противопоставят на американските действия, а 10% не изразяват мнение, не знаят за инцидента или отказват да отговорят.

В България 39% подкрепят убийството на Бин Ладен, 12% подкрепят ликвидирането му, но не и начина, а 19% биха предпочели арест, а не убийство. 8% от българите се противопоставят на акцията, 3% не са чули за нея, а 18% нямат мнение или отказват да отговорят. 41% от българите вярват, че Бин Ладен действително е убит, а 15% намират историята за невярна, 40% не знаят или не отговарят.
Данните показват различия в мненията в зависимост от географския регион и религиозната принадлежност, посочват от Галъп.

Становищата в Северна Америка клонят към пълна подкрепа за предприетите действия срещу Осама бен Ладен, в които той беше убит на място. Мненията в Европа клонят към друг тип подкрепа - която предполага различен начин на провеждане на акцията, както и арест на Бин Ладен. 21% пък е противопоставянето на американските действия сред мюсюлманите - в сравнение със 7% сред анкетираните от други религиозни групи.

Само около 20% в световен мащаб вярват, че след акцията, терористичните актове по света ще намалеят. За България този дял е 14%.

В световен мащаб 27% заявяват, че имиджът на президента Обама се е подобрил за тях, но значителен дял, 45%, посочват, че образът на президента в техните очи остава непроменен. Според 17% той дори се е влошил. Останалите 11% не дават конкретен отговор. В САЩ подобрение виждат 32%, влошаване - 8%, а за 58% няма промяна.

Жан-Марк Леже, председател на асоциацията WIN/GIA, твърди, че това е наистина важен момент в мандата на Обама. Според изследователя, макар че не всички на света са съгласни с резултата от действията срещу Осама бин Ладен, американската акция като цяло е разглеждана в положителна светлина и би могла значително да повиши имиджа на президента.