Индонезия и Тайван няма да предприемат ответни действия срещу митата на американския президент Доналд Тръмп, предаде "Ройтерс. 

По думите на икономическия министър на Индонезия Аирланга Хартарто страната му ще продължи дипломацията и преговорите за намиране на взаимно изгодни решения. Той обясни, че този подход е възприет, като се отчитат "дългосрочните интереси на двустранните търговски отношения, както и за поддържане на инвестиционния климат и националната икономическа стабилност". Държавата ще подкрепи потенциално засегнатите сектори от митата на Тръмп, като производството на облекло и обувки, добави още Хартарто.

Митата на американския президент върху Индонезия, една от шестте силно засегнати страни от Югоизточна Азия, трябва да влязат в сила в сряда, 9 април.

Икономическият министър обясни, че на 7 април индонезийското правителство ще събере информация от бизнеса, за да помогне за формулирането на стратегия за справяне с митата на САЩ и да намери начини за увеличаване на търговията с европейските страни като алтернатива на САЩ и Китай.

Освен това Индонезия ще изпрати делегация на високо ниво в САЩ за преки преговори с правителството.

През 2024 година Джакарта отчете търговски излишък от 16,8 милиарда долара със САЩ. Основният износ от Индонезия за САЩ включва електроника, облекло и обувки.

Митата на Тръмп изтриха 5 трилиона долара от Уолстрийт

Митата на Тръмп изтриха 5 трилиона долара от Уолстрийт

ФЕД засега изчаква

Президентът на Тайван Лай Чинг-те заяви, че страната му няма да наложи ответни мита на САЩ, но ще премахне търговските бариери и тайванските компании постепенно ще увеличат инвестициите си в САЩ.

На среща с ръководителите на малки и средно тайвански компании, Лай заяви, че като се има предвид зависимостта на Тайван от търговията, икономиката неизбежно ще има трудности да се справи с митата, но смята, че въздействието може да бъде сведено до минимум.

Президентът посочи, че Тайван няма планове да предприема тарифни ответни мерки и няма да има промяна в инвестиционните ангажименти на тайванските компании към Съединените щати, стига те да са в интерес на Тайван.

Митата на САЩ не се прилагат за полупроводници, които са основен износ на Тайван. Миналия месец тайванската компания TSMC - най-големият договорен производител на чипове в света - обяви допълнителна инвестиция от 100 милиарда долара в САЩ.

Лай Чинг-те изтъкна, че в бъдеще, в допълнение към увеличените инвестиции на TSMC, други индустрии като електроника, информация и комуникации, нефтохимия и природен газ, ще могат да увеличат инвестициите в САЩ и да задълбочат индустриалното сътрудничество между двете страни.

Освен това, продължи президентът, кабинетът на Тайван обмисля какви широкомащабни селскостопански, промишлени и енергийни покупки да направи от Съединените щати, като министерството на отбраната вече е представило своите планове за закупуване на оръжия.

Първо дело срещу митата на Тръмп, очаква се лавина от такива искове

Първо дело срещу митата на Тръмп, очаква се лавина от такива искове

Сенатът вече отхвърли извънредното положение на Тръмп, налагащо 25% мита на Канада