Обещанието на Доналд Тръмп да сложи край на руската война в Украйна е обречено на провал, ако новоизбраният за президент на САЩ не се ангажира с по-широки разговори по въпросите на сигурността с Москва.
Това заявява влиятелният хардлайнер, близък до Кремъл и медиен издател Константин Малофеев. Благочестивият православен християнски магнат не заема официална позиция, но често е бил важен индикатор за твърдите политически ходове на Кремъл. Изданието напомня, че през септември той се ожени с омбудсмана по въпросите на децата Мария Лвова-Белова, която е с издадена заповед за арест от Международния наказателен съд заедно с руския президент Владимир Путин. Самият Константин Малофеев е с наложена забрана да влиза в България от 2019 г., когато бе санкциониран заедно с Леонид Решетников в рамките на разследването за шпионаж в полза на Руската федерация и прокарване на влияние срещу Николай Малинов.
В разговор с Financial Times от луксозен курорт в Дубай Малофеев посочва, че вероятно Путин ще отхвърли мирния план, с който Тръмп назначи специален пратеник за конфликта в Украйна Кийт Келог.
"Келог пристига в Москва с плана си, ние го приемаме и му казваме да си ходи, защото нищо от това не ни харесва. Това ще е целият ход на преговорите", заявява Малофеев и обяснява:
"За да бъдат преговорите конструктивни, трябва да говорим не за бъдещето на Украйна, а за бъдещето на Европа и света."
Според Малофеев правилният ход на Тръмп, ако иска да сложи край на конфликта, би бил само обръщане позицията на Вашингтон и връщане назад на решението за използването на модерни американски оръжия с далечен обсег на действие, както и да махне украинския президент Воодимир Зеленски от поста му. Едва след това, посочва Малофеев, би могло да има среща с Владимир Путин, на която да се обсъдят "всички въпроси на световния ред на най-високо равнище".
Той предупреждава и че "светът е на ръба на ядрена война", след като Киев започна да обстрелва руски територии с американски и британски ракети с голям обсег на действие, а Путин отговори с експериментална балистична ракета, способна да носи ядрено оръжие срещу Украйна.
FT напомня, че само няколко дни преди номинацията си Келог заяви пред Fox News, че Вашингтон трябва в отговор удара по Днипро и заплахите за по-нататъшна ескалация да използва "по-психологически средства". По неофициални съобщения планът на Келог предвижда, че Вашингтон ще продължи да предоставя на Украйна оръжия, за да предотврати по-нататъшни атаки от страна на Русия, но само ако Киев се съгласи на мирни преговори. Съединените щати също ще предупредят Москва, че ако откаже преговори, Вашингтон ще увеличи подкрепата си за Киев. Също така, за да насърчат Русия да участва в преговорите, Съединените щати и други страни от НАТО ще отложат членството на Украйна за продължителен период от време, но в замяна на "широко и подлежащо на проверка споразумение с гаранции за сигурност".
Специално за "Орешник" Малофеев обяснява, че Путин я е използвал не защото е ракета много военно ефективна, а "защото е нещо като да каже на Запада: "Виждате ли какво мога да направя?"
Вместо да се "отдръпнат", продължава Малофеев, това трябва да предизвика у САЩ и западните съюзници доверие, защото Путин няма да започне ядрена война в Европа. Олигархът обаче твърди, че ако САЩ не се съгласят да намалят подкрепата си за Украйна, Русия може да изстреля тактическо ядрено оръжие. "Ще има радиация и зона, и войната ще свърши".
Той заявява, че Москва би видяла като трайно условие за мир само ако Тръмп е готов да обсъди други глобални огнища на напрежение, включително войните в Близкия изток и разрастващия се съюз на Русия с Китай - и признаване от страна на САЩ, че Украйна е част от основните интереси на Кремъл.
"Искаме дългосрочен мир - някакво общо споразумение за глобалния ред", заявява Малофеев, обяснявайки и че това е пътят на Доналд Тръмп, ако иска да остане в историята, а и той ще навърши скоро 80 години. Признавайки че и Путин не е първа младост, Малофеев не се спира на този въпрос, но посочва, че това ще бъде наследството, което двамата ще оставят след себе си".
Идеите на Малофеев отиват дори по-далеч от условията, които Путин е поставил за евентуално прекратяване на огъня, които ще изискват от Украйна да отстъпи четири окупирани и анексирани региони на Украйна и да се съгласи страната никога да не се присъединява към НАТО.
Малофеев е включен в западните санкции заради ролята му в анексирането на Русия Крим през 2014 г. САЩ са превели милиони долари от замразените активи на Малофеев, за да подпомогнат възстановяването на Украйна, а и му повдигнаха обвинение за избягване на санкциите, припомня FT.
Въпреки галопиращата инфлация и трудностите по веригата за доставки в условията на западните санкции, Малофеев посочва, че разходите за война са "излекували" руската икономика, като са съживили отбранителната индустрия, където фабриките работят денонощно на три смени, а и е предизвикан потребителски бум. "Старата съветска военна машина отново работи и хората в Русия живеят много по-добре, отколкото преди войната", казва той. "Хората, които работят в отбранителната промишленост, селското стопанство, потребителския пазар, на местните пазари, а това са 90% от населението, не са засегнати от санкциите изобщо и се радват на това", обяснява Малофеев.
"Външната заплаха е от съществено значение, за да ни направи по-силни", утвърждава Малофеев.
valentin-tzonev-1
на 02.12.2024 в 21:45:17 #1Бре,тоя бил Благочестив?