New York Times публикува статия, базирана на думите на анонимни "европейски" източници, които казват, че президентът на САЩ Джо Байдън изглежда е на ръба да позволи на Украйна да използва западни оръжия в руския тил, но те да не са американски оръжия. Според източниците Байдън все още не е взел окончателно решение.

Днес ще се проведе среща между американския президент Джо Байдън и британския премиер Кийр Стармър. Известна е позицията на британското правителство, което смята за напълно приемливо използването на крилати ракети Storm Shadow срещу цели дълбоко в Русия.

Стана ясно обаче, че Лондон иска да съгласува позицията си при вдигане на ограниченията за украинската армия и с Вашингтон, за да не се създава впечатление, че между съюзниците има разногласия по този въпрос.

Ако президентът Байдън одобри този ход, то той може да помогне на Украйна да удържи линията след изненадващото си нахлуване в руската област Курск в началото на август месец.

"Но г-н Байдън се колебае дали да позволи на Украйна да използва американски оръжия по същия начин, особено след предупрежденията на американските разузнавателни служби, че Русия може да отговори, като подпомогне Иран в атаките му срещу американските сили в Близкия изток", пише New York Times.

Путин: Ударите с далекобойни оръжия по Русия ще означават участие на НАТО в конфликта

Путин: Ударите с далекобойни оръжия по Русия ще означават участие на НАТО в конфликта

Украинските военни не можели сами да използват оръжията с голям обсег

В четвъртък представители на Белия дом настояха, че няма взето решение за използването на произведените в САЩ армейски тактически ракетни системи земя-земя ATACMS. Но самият Джо Байдън даде сигнал, че предстои разхлабване на ограниченията. Във вторник той бе попитан дали е готов да удовлетвори все по-настойчивите искания на президента на Украйна Володимир Зеленски, с отговор: "В момента работим върху това." Подобен сигнал даде и държавният секретар Блинкън.

Блинкън и Лами пристигнаха в Киев в критичен момент от войната

Блинкън и Лами пристигнаха в Киев в критичен момент от войната

Все още не е ясно дали САЩ ще разрешат удари дълбоко в руска територия с американски оръжия

Ако Байдън даде благословията си на британците и французите да вдигнат ограниченията и ако през следващите седмици разреши използването и на ATACMS, това може да даде окончателен тласък на военната помощ за Украйна.

В четвъртък президентът на Русия Владимир Путин отправи обичайното вече предупреждение към Запада, че ударите със западно оръжие с далебен обсег ще означава за него пряко влизане на НАТО във войната. Москва се аргументира и с тезата, че украинците не могат сами да управляват ракетите с далечен обсег и за това е необходима западна техническа помощ и сателитно насочване.

New York Times отбелязва, че лидерите на републиканците в Сената, включително и в лицето на Мич Макконъл, настояват за агресивен отговор, а това е рязко разминаване с бившия президент Доналд Тръмп, който във вторник вечерта на президентския дебат отказа да заяви, че иска Украйна да победи, или да каже, че Русия трябва да се изтегли от около 20% от територията на Украйна, които контролира и към момента след агресивната война, която започна през февруари 2022 г.

Украйна с нов апел към съюзниците за удари дълбоко в Русия със западни оръжия

Украйна с нов апел към съюзниците за удари дълбоко в Русия със западни оръжия

Новите санкции срещу Иран няма да го спрат, убедени са в Киев

За Съединените щати преценката доколко да вярват на заплахите на Владимир Путин е трудна задача. През почти 31-те месеца на войната моделът беше ясен: на всеки етап Джо Байдън се опасяваше, че предоставянето на нови оръжия на Украйна или разрешаването на украинските военни да стрелят на руска територия ще пресече някоя от червените линии на г-н Путин.

New York Times припомня първите месеци на войната, когато военната помощ от САЩ се сблъска с нежеланието на Байдън да предостави на Украйна артилерия HIMARS, след това танкове M1 Abrams, изтребители F-16 и системи ATACMS с малък, а после и с по-голям обсег на действие. Но във всеки един от тези случаи администрацията в Белия дом откри, че г-н Путин не е толкова склонен да ескалира войната, колкото бяха първоначалните страхове.

През пролетта на тази година, след като Русия откри изненадващо нов фронт отново в Харковска област, за първи път Байдън даде разрешение Украйна да обстрелва цели непосредствено до руската граница. По-късно това разрешение беше разширено. Но нанасянето на удари по пограничните райони по същество е отбранителна операция. Високопоставени служители на Белия дом казват, че все още има притеснения относно използването на американски АТАСМ за нанасяне на удари на повече от 60 мили навътре в Русия.

В доклади на американското разузнаване се изразяват по-дълбоки опасения относно прякото и видимо американско участие в действията на Украйна за завземане и задържане на позиции край Курск. Тези доклади предупреждават, че в отговор Русия може да предостави технологична помощ, която да позволи на Иран и неговите проксита да атакуват американските сили в Близкия изток. Тази седмица Запада обвини Иран, че вече изпраща балистични ракети на Русия, която ще ги използва във войната - обвинение, което правителството в Техеран отрече.

В поредица от свои срещи украинските официални лица настояха за вдигане на ограниченията. Една от възможните цели на украинската операция в Куркс е именно да се покаже несъстоятелността на т.нар. червени линии на Владимир Путин.

Полша иска Украйна да може да нанася удари дълбоко в Русия със западни ракети

Полша иска Украйна да може да нанася удари дълбоко в Русия със западни ракети

Визита на държавния секретар на САЩ Антъни Блинкън