Министърът на отбраната на САЩ Марк Еспър обвини Китай в "стратегия на военна агресия" и "хищна икономика", която дестабилизира азиатско-тихоокеанския регион, съобщават "Киодо" и "Джапан Таймс".
Еспър, който е на официално посещение в Япония, направи тези забележки в началото на среща в Токио с японския премиер Шиндзо Абе, с когото обсъди ескалацията на напрежението между Пекин и Вашингтон, двустранния съюз между САЩ и Япония и последните ракетни тестове на Северна Корея.
"Китай продължава да дестабилизира региона. Тяхната военна агресия и изчислена стратегия на хищна икономика нарушават международния ред, който се опитваме да запазим", обяснява Еспър.
Today in Tokyo, Japanese Prime Minister @AbeShinzo and I committed to ensuring our U.S.-Japan alliance continues to adapt, to be stronger, more advanced, and more effective than ever. pic.twitter.com/wJzvfZBISI
— Secretary of Defense Dr. Mark T. Esper (@EsperDoD) August 7, 2019
Шефът на Пентагона отново се нахвърли на Китай, след като САЩ решиха да определят азиатската страна за валутен манипулатор, като по този начин разшириха търговския конфликт между първите две световни икономики в сферата на валутата и възможността за споразумение изглежда отдалечена повече от всякога.
Той също така изрази загриженост относно последните ракетни изпитания от Северна Корея и заяви, че Вашингтон остава ангажиран с "пълното и необратимо ядрено разоръжаване на Северна Корея".
Посещението на Еспър в Япония и Южна Корея, където той ще е петък, идва след като Пхенян проведе четири изстрелвания на ракети за две седмици, тестове, които севернокорейският лидер Ким Чен Ун определи като "предупреждение" към САЩ и съюзните им страни.
Еспър призова Япония да помогне за защитата на корабоплаването в пролив Ормуз. "Всяка страна, която има интерес към свободата на навигацията и свободата на търговията, трябва наистина да обмисли (участва) в този вид наблюдение на пролива", обяснява той.
"Смятам, че това е нещо, което японците трябва сериозно да обмислят", допълва Еспър относно японския премиер Шиндзо Абе и министъра на отбраната Такеши Ивая.
Ентусиазмът за плана сред американските съюзници е смесен - Великобритания иска да участва, Израел също, но Германия отказа, Австралия няма особено желание и също така не иска американски ракети на територията си.
Министърът на отбраната коментира, че САЩ са благодарни на Япония за помощта в прилагането на американските санкции срещу КНДР.
A vibrant U.S.-Japan Alliance is in the national interests of both countries. I am proud to work together with MinDef Takeshi Iwaya to maintain peace, security and propserity in the region. pic.twitter.com/apYJ43fHgi
— Secretary of Defense Dr. Mark T. Esper (@EsperDoD) August 7, 2019
Абе обясни, че алиансът за сигурност между Япония и САЩ "никога не е бил по-силен", нещо, което Еспър повтори като ехо, определяйки го за "железен" и е от решаващо значение за свободния и открит индо-тихоокеански регион.
На срещата си с Ивая, Еспър заяви, че Китай пренебрегва ценности като международната върховенство на закона, свободата на навигацията и не зачита суверенитета на другите държави.
Вместо това Китай предпочита "да принуждава своите съседи да извършват дейности, предназначени изцяло в полза на Пекин", обяснява ръководителят на Пентагона.
Ръководители на отбраната на САЩ и Япония постигнаха съгласие относно важността на тристранното сътрудничество с Южна Корея за справяне със заплахите от Северна Корея, заяви Ивая пред репортери, включително пакт за споделяне на разузнавателна информация между Токио и Сеул. Този пакт се смята за застрашен на фона на нарастващата вражда в търговията и военната история.
Сеул предположи, че може да се оттегли от двустранното споразумение за обща сигурност на военната информация или GSOMIA в отговор на затягането на контрола на износа от Токио върху някои материали, от решаващо значение за технологичната индустрия в Южна Корея.
Пактът, подписан през ноември 2016 г., позволява на съседите да споделят чувствителна информация относно Северна Корея. Крайният срок за решение дали да се поднови пакта за още една година е по-късно този месец.
Еспър, ветеран от войната в Залива и бивш изпълнителен директор на отбранителния контрактор Raytheon Co., стана шеф на Пентагона на 23 юли, запълвайки седеммесечна липса на военен министър, след оставката на неговия предшественик Джим Матис.
Той е на обиколка в Азиатско-Тихоокеанския регион, включително Австралия, Нова Зеландия, Монголия и Южна Корея. В петък той има насрочена срещне с министъра на отбраната на Южна Корея Йонг Кионг-Ду в Сеул.
Had a great engagement with service members from the 21st Special Operations Squadron at Yokota Air Base, charged with the incredibly important task of force projection around the world. pic.twitter.com/Nucf3omhAe
— Secretary of Defense Dr. Mark T. Esper (@EsperDoD) August 7, 2019
MyH4o
на 07.08.2019 в 19:22:48 #2Поредните лицемерни бъщолевения на световния жандарм. Върховенство на закона? По чий закон безмозъчните главорези на хегемона се помещават в Сирия например?... Нещо гледам вече техните дитирамби не хващат дикиш дори и сред най-верните им васали, та се налага все по-често да прибягват до заплахи и изнудвания... докога ли?
panopsihikum
на 07.08.2019 в 14:57:17 #1Монголия!!!???