Отношенията между Русия и Китай се развиват стабилно и достигат нови граници. Такава оценка на срещата с Ван И, ръководител на Комисията по външни работи на Централния комитет на Китайската комунистическа партия (ККП) и член на Политическото бюро на ЦК на ККП, даде руският президент Владимир Путин.
От много време това е първа международна среща на руския президент, с изключение на почти регулярните такива с беларуския президент Александър Лукашенко. Визитата на Ван И се следи с особено внимание, тъй като идва на фона от една страна на "неутралната позиция", която зае Китай спрямо войната на Кремъл в Украйна, от друга страна, нарастват предупрежденията на западни разузнавания, че Китай може да започне да снабдява руската армия със смъртоносни оръжия.
Ван И е в Москва за среща с външния министър Сергей Лавров, като срещата му с Владимир Путин не бе официално и предварително обявена. Миналата седмица китайският дипломат беше в Европа, включително и като гост на Мюнхенската конференция по сигурността. Именно там той обяви, че Китай смята да предложи собствен план за преговори за мир в Украйна.
Държавната агенция ТАСС информира за срещата, че руският президент Владимир Путин е оценил руско-китайските отношения като развиващи се по план. "Всичко напредва и се развива. Достигаме нови граници", е заявил руският президент. Путин е използвал възможността да "изпрати своите най-добри пожелания на моя приятел, президента на Китайската народна република, другаря Си Дзинпин".
Путин разбира, че в Китай са се случили много важни вътрешнополитически събития, които несъмнено са укрепили страната и са създали условия за нейното прогресивно развитие в съответствие с плановете на Китайската комунистическа партия, но се надява, че след редовната сесия на Общокитайското събрание на народните представители. "Русия очаква президентът на Китайската народна република", е отправил покана Владимир Путин.
Вчера The Wall Street Journal съобщи, че Си Дзинпин планира да посети Москва и да се срещне с Путин през следващите месеци. Точната дата на посещението все още не е определена, но то може да се състои през април или в началото на май.
Вчера Ван И се среща и със секретаря на Съвета за сигурност на Русия Николай Патрушев, който се счита за един от най-доверените лица на ръководителя в Кремъл. Днес среща проведе и с министъра на външните работи Сергей Лавров.
Москва и Пекин демонстрират сплотеност и готовност да отстояват интересите си, е заявил руският външен министър Сергей Лавров след срещата. "Отношенията ни се развиват стабилно и динамично и въпреки голямата турбулентност на световната сцена ние демонстрираме сплотеност и готовност да отстояваме интересите си взаимно на основата на зачитането на международното право и централната роля на ООН", заяви министърът.
Ван И е заявил готовността си да задълбочи стратегическото сътрудничество на Пекин с Москва. "Други държави не могат да оказват натиск върху нашите отношения", е казал Ванг, цитиран от Der Standard.
Руската държавна агенция ТАСС не цитира изявления на Ван И. Не става ясно и дали брифинг е проведен нито след едната, нито след другата среща, каквато е практиката обичайно на Лавров.
AP посочва, че Ван И е заявил, че "китайско-руските отношения не са насочени срещу трети страни и със сигурност не могат да бъдат обект на натиск от трети страни". Също така Ван е подчертал, че Москва и Пекин подкрепят "многополюсността и демократизацията на международните отношения".
Опако
на 23.02.2023 в 02:48:22 #4Китай е твърдо"за" гарантиране на териториалната цялост на всяка страна. Те многократно са го изразявали. Катайски план за мир в Украйна, значи обиране на руските партакеши оттам. Бля са усетили миризмата на акото и драпат за среща с китайските лидери, за да си спасят циганската чест пред света!
halo
на 22.02.2023 в 18:41:26 #3Ванка,
ruskikenef
на 22.02.2023 в 16:02:05 #2"По време на Мюнхенската конференция по сигурността миналата седмица дипломатът подчерта, че Пекин ще насърчи мирно разрешаване на конфликта, което не засяга териториалната цялост на Украйна." Сега Путкин ще ака. Отиде му "специалната фашистка операция". Все пак, Рашистан вече е васал на Китай. Путя не смее да мръдне от бункерчето. Русия се изтегля от Украйна и продължава да продава на Китай петрол и газ на безценица, пък Китай няма да взима половин Сибир. Засега.
ivan-koichev
на 22.02.2023 в 15:22:59 #1Да ама някои тук форумници си мечтаят Русия да я нема и чайниците да са ни съседи на Черно море. Иначе Китай има много остаряла военна техника за утилизиране и най евтино им е това да стане на територията на Украйна.