Трагедията, свързана със свалянето на руския бомбардировач Су-24 от два турски изтребителя Ф-16 на турско-сирийската граница, може да се превърне в трагична грешка, която ще промени цялата траектория на сирийския конфликт, както и отношенията на Русия със Запада.

Веднага след като турските военновъздушни сили свалиха руския бомбардировач, турският президент Реджеп Тайип Ердоган изцяло изгуби целия напредък, постигнат с Владимир Путин след срещата на Г-20, пише американското издание за геополитика The National Interest.

Руският външен министър Сергей Лавров пък отложи своето посещение в Турция, чиято цел беше подобряване на турско-руските отношения, припомня изданието.

„Свалянето на самолета може да се окаже последният пирон в ковчега на четири години опит и от страна на Русия, и от страна на Турция да намерят начин да отделят своите дълбоки разногласия във връзка със Сирия от недопускането на накърняването на много доходните икономически отношения между двете страни”, пише още изданието.

Суровите коментари и от страна на Владимир Путин, и от страна на Реджеп Ердоган във връзка с инцидента изглежда са сигнал, че това ще продължи да има негативни последици за отношенията им.

„Това също се оказва, че ще бъде тест от решаващо значение за ангажимента на НАТО. Разбира се, страните от НАТО, като се започне със САЩ, призовават за деескалация на ситуацията и двете страни да се въздържат от провокации”, отбелязва се още и се подчертава, че извън това остава неясно как ще реагира НАТО на всичко това.

Налице е нарастваща несигурност сред някои членове на НАТО, особено сред балтийските държави, по отношение на степента, до която други страни членки на Алианса трябва да участват в изпълнението на договорните задължения. Какво ще направи в следващите дни ще бъде важно при определянето на бъдещата значимост на НАТО, посочва се още в публикацията.

Отделно от това, действията на Турция разрушиха „сдържаният оптимизъм, че различните играчи в Сирия са започнали да търсят възможни компромиси, които биха могли да доведат до уреждане на сирийския конфликт”, завършва материалът на The National Interest.