Беларуският опозиционен лидер Светлана Tихановская във вторник заяви на срещата на върха на НАТО във Вилнюс, че иска да изрази позицията на страната си по конкретни въпроси като прехвърлянето на руски тактически ядрени оръжия на беларуска територия. В интервю за RFE/RL на 11 юли тя настоя, че Беларус също заслужава да бъде високо в дневния ред.
"От близо година няма нов натиск срещу режима. Това се разглежда като слабост на демокрацията - авторитарният лидер Александър Лукашенко и неговите приближени извършват престъпление след престъпление и няма наказание за това", каза Тихановская.
Беларуският опозиционен лидер, чиито поддръжници и западни правителства казват, че е истинският победител в президентските избори в страната през август 2020 г., повтори позицията си, че не може да има сигурност за Украйна без свобода за Беларус.
"Тази връзка трябва да е в главите на политиците от алианса НАТО", каза тя в интервюто.
Загрижеността на Цихановская произтича от коментари, направени от руските власти, които повдигнаха призрака на потенциалното използване на ядрени оръжия в Украйна и след като Лукашенко прие план за разполагане на руски ядрени оръжия в Беларус.
Припомняме, че Лукашенко каза на 6 юли, че "определен брой ядрени бойни глави" са били преместени в Беларус, добавяйки, че тактическите ядрени оръжия са били разположени като оръжие за възпиране, а не за атака.
Тихановская каза на годишнината от катастрофата в Чернобил през април, че огромното мнозинство от беларусите са против плановете за разполагане на руски тактически ядрени оръжия в Беларус, но тяхното мнение не е взето под внимание, преди оръжията да бъдат преместени там.
Тя призна, че украинците се борят за свобода и сигурност за целия регион и каза, че беларусите трябва да ги подкрепят на всяко ниво.
"Украйна трябва да получи всичко необходимо, за да се бори с нахлуващите руски сили", каза тя. "Когато има нужда от оръжие, трябва да се даде оръжие. Когато има нужда от членство в НАТО, трябва да го даде на Украйна.
Беларус обяви и че приема бойци на ЧВК "Вагнер" след бунта на лидера Евгений Пригожин. Самият Лукашенко се намеси, за да убеди Пригожин да се откаже.
Но бойците на групата на беларуска територия притесниха съседните държави.
Беларус осъди през март опозиционния лидер в изгнание Тихановска на 15 години затвор. Тя беше призната за виновна за оглавяване на историческите протести срещу лидера на бившата съветска държава.
40-годишната Тихановска беше осъдена задочно по обвинения в държавна измяна и "заговор за завземане на властта".
Тя избяга от Беларус в Литва, след като се кандидатира за президент срещу Лукашенко на президентските избори през 2020 г., които бяха последвани от масови протести заради предполагаеми изборни измами.
След репресиите срещу протестиращите Тихановска оглави опозицията в изгнание и осъди изборите, на които Лукашенко се обяви за победител.
По-рано Беларус повдигна нови обвинения и срещу арестувания съпруг на Тихановска - 44-годишен влогър, който беше задържан през 2020 г., докато се опитваше да се кандидатира за властта срещу самия Лукашенко.
Арестът му провокира Тихановска да се кандидатира за поста вместо него, въпреки че тя нямаше публичен профил, и беше допусната до вота.
Правозащитници твърдят, че хиляди са в затвори в Беларус по политически мотивирани обвинения. Лукашенко, който е на власт от 1994 г., е парий на Запада и близък съюзник на Русия.
В началото на юли Тихановска заяви, че е получила анонимно съобщение, че арестуваният ѝ съпруг Сергей Тихановски, с когото не се е чувала от март, е мъртъв.