Идеята за незабавен и безусловен отказ от ядрено оръжие е контрапродуктивна и погрешна в сегашните условия. Това заяви първият заместник-постоянен представител на Руската федерация в ООН Дмитрий Полянски, цитиран от ТАСС.

Той направи изявлението по време на открит дебат в Съвета за сигурност на ООН на тема "Ядрено разоръжаване и неразпространение на ядрени оръжия".

"Няма пряк път към "ядрената нула". Тази цел не може да бъде постигната нито чрез моментално забраняване на ядрените оръжия, нито чрез опити за определяне на времева рамка за премахването им. Как може да се предвиди кога човечеството ще бъде готово завинаги да изостави военните методи за разрешаване на противоречията?Отговорът на този въпрос никой не знае.Следователно идеята за незабавен безусловен отказ от ядрени оръжия, заложена в Договора за забрана на ядрените оръжия, е контрапродуктивна, погрешна и в сегашните условия по същество не е нищо повече от популизъм. Такъв подход, който не отчита реалностите на стратегическата стабилност и интересите на сигурността на ядрените държави, води до нарастващи противоречия между държавите и подкопава авторитета на Договора за неразпространение на ядрени оръжия", каза той.

Руският дипломат също така обърна внимание на "цяла поредица от абсурдни инсинуации и обвинения срещу Русия, включително в контекста на украинската история", които бяха изказани по време на открития дебат. "Ръководството на страната ни многократно е подчертавало техния пълен провал", заяви заместник-постоянният представител на Руската федерация в световната организация.

САЩ и Япония призовават държавите да не разполагат ядрени оръжия в орбита

САЩ и Япония призовават държавите да не разполагат ядрени оръжия в орбита

Нациите трябва да спазват договор, който забранява поставянето на подобни оръжия в космоса

Както отбеляза Полянски, Русия неизменно споделя благородната цел за изграждане на свят без ядрени оръжия. Но колкото и да им се иска някой ден да се събудим в свят, в който няма конфликти и стратегически рискове, притежаването на ядрени оръжия на този етап е важен фактор за поддържане на стратегическия баланс", обясни дипломатът.

"Необходимо е да се разбере, че разрушаването на този баланс ще потопи света в хаоса на безкрайни войни и опити за установяване на хегемония със сила", заключи той.

Припомняме, че Съединените щати и Япония предложиха в понеделник резолюция на Съвета за сигурност на ООН, в която се подчертава, че нациите трябва да спазват договор, който забранява поставянето на ядрени оръжия в космоса - съобщение, което изглежда беше насочено към Русия.

Вашингтон вярва, че Москва разработва базирано в космоса антисателитно ядрено оръжие, чиято детонация може да причини хаос, като наруши всичко - от военните комуникации до базираните на телефона услуги за превоз, каза източник, запознат с въпроса.

Русия, страна по Договора за космоса от 1967 г., който забранява поставянето "в орбита около земята на всякакви обекти, носещи ядрени оръжия или други видове оръжия за масово унищожение", по-рано заяви, че се противопоставя на разполагането на ядрени оръжия в космоса.

Руският министър на отбраната също отрече да разработва такова оръжие. Разполагането на ядрено оръжие в орбита е забранено от договора; разработването на такъв обаче не е забранено.

В своята резолюция, видяна от Ройтерс, Съединените щати, единствената нация, която използва ядрено оръжие във война, и Япония, единствената нация, нападната с такова, призоваха страните, обвързани от договора, да не разполагат такива оръжия в космоса и също да не разработват тях.

Доклади за възможно руско развитие се появиха, след като републикански депутат на 14 февруари издаде загадъчно изявление, предупреждаващо за "сериозна заплаха за националната сигурност".

Кремъл: Путин не е заплашвал с ядрени оръжия, разбран е неправилно

Кремъл: Путин не е заплашвал с ядрени оръжия, разбран е неправилно

Песков внесе уточнения и заяви, че думите на Путин са "извадени от контекста"

Най-ясният публичен знак, че Вашингтон смята, че Москва работи върху такова оръжие, беше коментарът на говорител на Белия дом от 15 февруари, че писмото на законодателя е свързано с космическо базирано антисателитно оръжие, което Русия разработва, но не е разположила, и което би нарушило Договорът за космоса.