Икономистът Христина Вучева определи като "икономическа неграмотност" заявеното от правителството, че за държавата няма да има проблеми с увеличения дефицит при покупката на осемте изтребителя Ф-16.

2 млрд. лева, гласувани за сделката със САЩ за новите изтребители Ф-16, са "загубени пари", смята проф. Вучева.

"Когато искате да имате икономически растеж, е добре да имате повече разходи, дори с цената на дефицита. Това е положително, не е толкова страшно, но е важно за какво се прави дефицит", каза Вучева пред БНР.

Според нея в политически смисъл управляващите може би си знаят защо го казват. Да се направят разходи в социалната сфера, би било икономически много по-полезно, защото това ще доведе до растеж, смята тя.

"Всякакви бюджетни разходи вътре в страната ще фиксират растеж. Когато обаче се прави разход за нещо навън, това вече има друг смисъл. Особено когато се купуват неща за въоръжението. Обикновено това носи след себе си нови разходи", коментира финансистът. 

Горанов готов за двумилиардното фискално усилие Ф-16

Горанов готов за двумилиардното фискално усилие Ф-16

Дефицитът нямало да включва тези 2 млрд. лв.

Според проф. Вучева у нас има подчертано невежество по отношение на ролята и на значението на т.нар. "общи потребности" за държавата.

"Пълна безпътица". Това бяха думите на проф. Христина Вучева за икономическата стратегия на правителството. "Това е липса на всякаква координация. От време на време се появяват идеи, които аз приветствам и заради които си мисля, че е настъпил някакъв прелом", допълни тя.

Междувременно стана ясно, че се планира нов държавен дълг от нови 200 млн. лв. за покупката на изтребителите

Дългът може да бъде поет под формата на държавни ценни книжа

Предвиждат нов държавен дълг за покупка на изтребителите Ф-16

Предвиждат нов държавен дълг за покупка на изтребителите Ф-16

Все още не е уточнена сумата, която ще бъде емитирана, заяви зам.-финансов министър

На аукциона ще бъдат предложени 20-годишни облигации. Това е второто предлагане на дългови книжа през годината, като при първото беше поет дълг от над 300 млн. лева. Очаква се парите от новите заеми да се насочи за купуването на изтребителите F-16.

Президентът иска отстояване на финансовата рамка за изтребителите Ф-16

Президентът иска отстояване на финансовата рамка за изтребителите Ф-16

Шефът на "Военна информация" да е военен с опит, настоява Радев

Припомняме, на 16 януари 2019 г. депутатите гласуваха мандат на правителството да преговаря със САЩ за договаряне за изтребители Ф-16.

На 24 април 2019 г. бе открит завода, където биха били построени военните самолети за България.

След като българска делегация замина за САЩ министър Каракачанов обясни, че България може да каже "не" на сделката. По-късно той заяви, че 1.8 млрд. лв. е само рамката на споразумението.

След това от военното министерство съобщиха, че Американският конгрес е одобрил сделката.

На 17 юни от посолството на САЩ в България съобщиха, че са внесли предложението за осем изтребителя Ф-16 в Министерството на отбраната.

По-късно президентът Румен Радев поиска правителството да даде гаранцииза бойните възможности на офертата за този тип изтребител.