В България не се извършва реална диверсификация, а това, което се внушава на българското общество, е всъщност фейк новина, категоричен е енергийният експерт Христо Казанджиев.
В студиото на БиТиВи Казанджиев попита защо българските власти мълчат, че газопроводът "Турски поток" вече е въведен в експлоатация. Сърбия вече получава доставки по него. Откриването на газопровода "Балкански поток" беше отложено за 1 януари 2021 г.
"По тази тръба доставя природен газ за собствени нужди в обем около 3 милиарда куб метра. Това означава липса на диверсификация. Единствената промяна е точката на входа."
Казанджиев обясни това мълчание с факта, че в навечерието на Нова година всъщност няма добра новина, защото България ще доставя природен газ за Сърбия през "Турски поток", но няма да достави газ за Северозападна България. Българските градове по протежение на тръбите - Оряхово, Лом, Козлодуй, Видин - няма да имат достъп до газ, въпреки че няма технически пречки за това.
Общините от този регион са очаквали природен газ, кметове и депутати са поставяли въпроса, но не са били включени в 10-годишния план на "Булгартрансгаз" за разширяване на газопреносната мрежа, а министерството на енергетиката се е отнесло индиферентно.
"Странно е, че няма официално съобщение от българските власти, въпреки че газопроводът има всички разрешителни и е загазен", обясни Казанджиев и определи проблема като имиджов - българското правителство достави газ на Сърбия, но не достави за Северозападна България. Парадоксално е, че и 10-годишният план дори не включва проекти за газификация на тези градове.
Христо Казанджиев смята, че причина за това е споразумението между България и Русия от 2017 година, което най-вероятно поставя някакви ограничения.
България все още е 100% зависима от доставките на руски газ за българските потребители. "Българите няма за какво да се радват, защото още сме 100% зависими от доставките на руски газ", категоричен е експертът. Освен това какво задоволство при българите да има от осъществяването на проекта при положение, че той беше осъществен от чужди фирми и парите отидоха извън България, допълни Казанджиев.
Проектът по думите му е бил реализиран от чуждестранни компании, което изкарва инвестициите в проекта извън пределите на България. Поради тази причина задоволство у българските граждани трудно може да има, смята още Казанджиев.
А политическите реакции в целия свят за този голям енергиен проект са полярни. Според Христо Казанджиев цялата световна общественост е убедена, че това е "Турски поток", независимо как го наричаме ние. Казанджиев обаче не очаква да има санкции от страна на САЩ за България заради изграждането на газопровода. Експертът посочи, че американските санкции за "Северен поток 2" са за неговата морска част.
Газова връзка между Стара Загора и Комотини няма да е готова през 2022 г., прогнозира експертът и определи този проект като "станал исторически", тъй като е трябвало да се включи още преди няколко години.
"Колко време още ще се бави е въпрос с повишена трудност, но по мое мнение ще се бави до 2022 г.", посочи Казанджиев.
coco7
на 31.12.2020 в 13:12:38 #7Тоя съвсем се е оплел. Такива слухове ги пуска Бойкикев-Маджото. От днес получаваме 1/3 от газа си от Азербейджан през Кулата, а ако Путкин врътне кранчето да е жив и здрав. През Турция може да си доставим останалото колкото ни трябва.
friend
на 31.12.2020 в 12:43:05 #6Данчо Данчев Това, което казваш е истина, но е валидно само за районите, където няма изградена инфраструктура за ниско налягане. Е да ама до изброените градове от Казанджиев такава има. Следователно... няма желание. Между другото, това наистина е магистрален газопровод, но сърбите ще получават газ по него. Унгарците - също. Това значи, че този газопровод е "частично магистрален"
friend
на 31.12.2020 в 12:37:38 #5mithrahdir Е как, а какво стана с обещавания азерски газ? -------------------------- Газът го има и си тече през Турция и Гърция, но няма интерконектор, който да го свързва с България. Разбира се сега е моментът да попиташ защо няма интерконектор.... Надявам се сега да разберете чии хора са ББ, и Теменушка Петкова. Сега е моментът да попитате защо няма газ у нас, а в Румъния и Турция и Сърбия и Гърция има находища. Защо на няколко км в морето на север от нас има огромни находища на нефт и газ, а в Турция - също, а у нас и нашата акватория няма. Потърсете отговора.
friend
на 31.12.2020 в 12:26:47 #4Наско Господинът да си каже в кои НПОта и политически партии членува. ------------------------ Един стар виц от соца: "попитали американец, кореец и руснак: "Защо няма хлаб" Американецът недоумява - Какво значи "няма". Кореецът пита какво значи "хляб" Руснакът казва "Кой пита". Така и ти. Ако имаш нещо против това, което е казал Казанджиев... дай информация.
dantcho-dantchev
на 31.12.2020 в 11:47:11 #3Този господин защо заблуждава хората? Няма как по магистрален газопровод да снабдяваш директно потребтелите. все едно бай манго да краде ток от електропровода с високо напрежение. Доставката до крайни потребители е задача на друга инфраструктура, а какъв е произходът зависи от газовата борса на газов хъб Балкан.
Кастело Белведере
на 31.12.2020 в 10:53:03 #2Продължаващата зависимост на 100% от руски газ си е прецакване отвсякъде, затова си траят.
Mithrandir
на 31.12.2020 в 09:07:35 #1Е как, а какво стана с обещавания азерски газ?