Ако искаме да запазим правото да се движим свободно в Европа, трябва да защитаваме външната си граница. Това заяви в интервю за БНТ зам.-председателят на Европейската комисия Кристалина Георгиева. Тя смята, че не е нормално в Европа да се изсипат стотици хиляди мигранти и ние да се стараем да ги регистрираме всички. Първо трябвало да се установи защо са дошли, а след това Европа да има капацитета да ги връща.

Георгиева предупреди, че има огромна опасност европейците да се обърнат срещу бежанците. Затова ако бежанците смятат, че Европа е разграден двор, ние не им помагаме. Трябва да си пазим външната граница, категорична е Кристалина Георгиева.

Трябва да се търси решение на проблема за опазването на външните граници. Когато има такъв натиск върху Европейския съюз, трябва да се знае кой идва в Европа – кои са тези, които имат легитимно право да искат статут на бежанци, кои са тези, които искат да намерят работа, както и кои са тези, които идват с лоша умисъл. Трябва да опазим нашите граждани от терористични заплахи, подчерта Кристалина Георгиева. Тя отбеляза, че няма места в света, където да пристигнат толкова мигранти и това да не предизвика шок.

За 2016 г. тя открои два много ясни, категорични приоритета. Първият е да помагаме на нашите страни да се справят с бежанската криза и да помагаме на бежанците там, където те все още са – Ливан, Йордания, Турция, така че да се намали вълната към Европа. Вторият приоритет е да продължим да инвестираме в европейската икономика, отбеляза още еврокомисарката.  

Тя е категорична, че трябва да се мобилизират всички ресурси, с които Европа разполага, както и на национално ниво, за да можем да приемем бежанците, без това сериозно да подкопа стабилността в нашите страни.

Кристалина Георгиева отбеляза, че годината е започнала трудно със сблъсъците между Саудитска Арабия и Иран, процесите на Корейския полуостров. Тя изрази надежда все пак годината да се развие по-добре, отколкото е започнала.

Относно икономиката, тя коментира, че миналата година европейската икономика се е върнала към растеж и надеждите се това да продължи и през 2016-а.

По думите на Георгиева, през 2015 г. има първи положително резултати с плана „Юнкер”. По него в рамките на 6 месеца са инвестирани около 50 млрд. евро допълнителни инвестиции, които означават повече растеж и работни места. През настоящата година се очаква във всички страни на ЕС това, което се прави през бюджета, да допринесе за повече растеж и работни места.

Относно усвояването на евросредствата, зам.-председателката на ЕК коментира, че в новия програмен период към програмите се добавят и условия за макроикономическа стабилност. Условията трябва да се познават добре, за да се изпълняват. Задържаме 6 % от финансирането като награда за отличниците. Ако България иска да получи тези 6 %, трябва много да заложи на качеството на проектите, предупреди Кристалина Георгиева. По думите й, трябва да си имаме обица на ухото да се постараем да не чакаме последния момент за изпълнението на проектите и да не трябва да догонваме в края на периода.

Запитана относно разпространяваната в медиите информация за евентуалното й кандидатиране от страна на България за шеф на ООН, Кристалина Георгиева заяви, че за нея е чест, че името й се споменава, но тя има работа и си я върши.

Припомняме, две са спряганите имена за евентуален кандидат на страната ни – на Ирина Бокова и Кристалина Георгиева. Страната ни трябва да посочи само един кандидат.