Анализ на икономическите ползи от къщите за гости, изградени по програмата за развитие на селските райони ПРСР не е правен. Към момента няма и методика, по която това да се направи. Това призна в студиото на Нова телевизия министърът на земеделието и храните Румен Порожанов
По отношение на повода за въпросите към ПРСР - скандалът с къщата за гости, изградена от фирма на Ана Димитрова, заради която зам.-министърът на икономиката Александър Манолев подаде оставка - Порожанов посочи, че на нея не е направена проверка за използване по предназначение, след като е направена първата проверка по документи.
В случая, по думите на Порожанов, темите са две - дали се използва по предназначение и дали наистина има конфликт на интереси.
Има изискване за собствеността на земята, но такава къща за гости може да бъде изградена и с отстъпено право на ползване, обясни министърът. Той посочи още, че при неизпълнение на бизнес плана с над 50%, с който е кандидатствано по програмата, се налагат финансови корекции.
Румен Порожанов посочи, че още през 2016 година е публикуван целия списък с къщи за гости, изградени по програмата за развитие на селските райони. Списъкът обаче е публикуван без информация за бенефициентите на проекта - защо това е направено така министър Порожанов заяви, че не може да обясни.
Целта на списъка е била да се получават сигнали от граждани, за да се проверяват къщите за гости. Според изискванията за разплащателна агенция трябва да се проверят 1% от бенефициентите на програмата, а реално са проверени над 117 къщи, или над 17%. Порожанов посочи още, че на 63 къщи са направени корекции, за 23 е поискано връщане на парите. Това е предявяване за близо 10 милиона лева, информира министърът.
Румен Порожанов обаче не отговори на въпроса защо не се проверят всички къщи за гости, включително и за това дали те се използват по предназначение.
Досега скандалът с апартаментите на властта струва оставките на:
- Цветан Цветанов от парламента;
- Цецка Цачева като правосъден министър;
- зам.-министър Красимир Първанов;
- Делян Добрев като народен представител;
- зам. областния управител на София Томи Николов;
- оставка подаде и зам.-министър Александър Манолев
От ГЕРБ подадоха оставката и на кмета на Созопол Панайот Рейзи, но той отказа засега да се оттгели от кметското място и само напусна партията. По-късно съдът го отстрани от поста.
Освен това се водят проверки срещу шефа на Антикорупционната агенция Пламен Георгиев, сина на директора на Националната следствена служба (НСлС) Борислав Сарафов и на съпругата на председателя на Върховния касационен съд Лозан Панов.
Социалистът Крум Зарков също ще бъде обект на проверки от КПКОНПИ и НАП. Според публикации Зарков купил жилище в центъра на София за 1 107 евро за кв. метър.
Legalen
на 22.04.2019 в 15:10:25 #2"....- защо това е направено така министър Порожанов заяви, че не може да обясни." и по-надолу: "Списъкът обаче е публикуван без информация за бенефициентите на проекта - защо това е направено така министър Порожанов заяви, че не може да обясни" --------------------------------------------------------------------------------------------------- Забравил човекът, всички забравяме...Но това което ни се полага (имам впредвид всички порожановци, цветановци, цецкини, манолевци и всички други знайни и незнайни забраванковци) не го забравяме. Боже, пази България от българския политически елит!!!
psp_11
на 22.04.2019 в 12:50:35 #1Порожанов посочи още, че на 63 къщи са направени корекции, за 23 е поискано връщане на парите. Това е предявяване за близо 10 милиона лева, информира министърът.. ========== Това е чиста корупционна схема - дайте пари и ще ви дадем пари от фонда..