Корупцията е реалност несериозно е да се твърди че няма, навсякъде има, въпросът е как държавата се справя, коментира вицепремиерът Томислав Дончев пред БНТ.
Това което може да се мери е усещането, защото няма научен метод, който да установи точно корупцията, заради мълчанието. Основателно или не е дълъг спор, но усещането е от значение. То може да обезкуражи и изгони инвеститорите. Освен че руши устоите на държавата, променя честното състезание и е удар в сърцето на пазарите, допълни Дончев.
Частни инвестиции не се насърчават с вербални методи, а с повече аргументи. Инвеститор дошъл в България, трябва да бъде стимулиран да доведе и други. Деликатни и фини нюанси са за Дончев тези неща и обясни, че даваме все повече сигнали, че България е стабилна и добро място за инвестиции.
Томислав Дончев коментира и предложенията на някои европейски държави усвояването на еврофондовете да се обвърже със съдебната система. Обясни, че техните идеи за реформа са с аргументите, че ако няма върховенство на закона, няма и гаранция за харчене на средствата. Страните бенефициенти от своя страна питат каква е връзката между едното и другото и каква връзка има всичко това с инвестиционния процес.
Като държава председател на съвета на ЕС се опитваме да сме добри модератори и да намерим компромис между едната и другата теза. Дончев заминава и за Япония, ще разговаря с компании и инвеститори и ще опита да ги убеди да дойдат и да инвестират в България.
Вицепремиерът Дончев коментира и изказванията на Валери Симеонов относно евродепутатката Ска Келер, счита, че този тон не е типичен. По отношение на споровете, които се наблюдават между Обединените патриоти и ГЕРБ, Дончев добави, че коалиционни разговори на висок глас, достъпни за цялата общественост показват прозрачност и е добре, че дебатът тече публично.
За отношеният между обединените патриоти, Дончев обясни, че "политиката не е счетоводство. Освен хладното излагане на тези, аргументи, понякога се случва да има и спор. Политиката е страст и някои от разговорите са с по-висока температура".
Относно Истанбулската конвенция, Дончев не вижда повод или причина за всички коментари. С този документ хората виждат голяма част от страховете си и то не без чужда помощ. Допълни, че мъдрият политик никога не действа на инат.
Припомняме, след като ратификацията на Исатнбулската конвенция мина през Министерски съвет и стигна до Народното събрание се разрази бурен дебат не само в обществото, но и сред политическите партии. Освен от ВМРО и "Атака", от БСП също се обявиха против ратификацията, като дадоха заявка и за организиране на референдум.
Държавният глава също се изказа против ратификацията, като според него сега не е моментът. В последствие от ГЕРБ замразиха придвижването и внесоха искане за тълкуване на документа от Конституционния съд.
Кастело Белведере
на 15.02.2018 в 10:42:23 #3Нещата с развитието на икономиката и инвестициите се решават много лесно. И ти по изпитан сценарий: Пращаме едни зелени динковчета в Македония, те организират тем един спонтанен народен референдум (99% "ЗА") и след 2 дена я присъединяваме. ЕС ни блокира парите и ни налага санкции. Вследстве на което се случват 3 неща: -заменяйки вноса, родната икономика прави бум в развитие си, БВП се увеличава 3 пъти -от североизток започва едно наводнение от рубли -хората щастливи и доволни, с грейнали лица играят по цял ден хоро по площадите.
hmmm
на 15.02.2018 в 10:05:24 #2което има "философия" да руши устоите на държавите.
hmmm
на 15.02.2018 в 10:01:41 #1Ами Дончев, хайде обясни откъде се нароиха тези "организацийки" "нпо" и прочее около конвенцията. Има ли ли регистър на тях, откъде се финансират, кога и от кой са учредени с какво се занимават, има ли регулация или е пълна анархия? И си тръгнал да дрънкаш за корупция. Та ти самият си управлявал разни проекти на "отворено общество", точно същото което има "философия" устоите на държавите. Дойде една учила ислямистика "зелена" "депутатка"отнякъде си и вие и се кланяте докато тя завъртя цялата държава около себе си. Вместо да покажете че тук има държава и да и посочите нейният гьол, ми спорите дали било политическо или не след като тя самата е политик и вие се пишете за такива. Защо не дойде съседа и след като не е политически? Така ли привличате инвеститори?