Европейският комисар Кристалина Георгиева, която от няколко дни е официалната кандидатура на България за генерален секретар на ООН, беше за първи път изслушана от Общото събрание на организацията.

„Много съм благодарна за възможността да се представя като кандидат за генерален секретар на ООН”, заяви още в началото Георгиева и добави: „Признавам, че влязох късно в този изключително важен процес. Искаше ми се да е по-рано.” 

Тя изтъкна, че в Световната банка и в Европейската комисия имала възможност да извърши дълбоки промени и реформи в различни сектори.

"ООН трябва да е ефикасна и иновативна организация, тя трябва по-добре да отразява света такъв, какъвто е", подчерта Георгиева при продължилото около 2 часа изслушване и допълни, че имала възможност да намери бързи решения за бързо променящия се свят - от икономически проблеми до глобалното затопляне.

Полша и Латвия подкрепиха Кристалина Георгиева за шеф на ООН

Полша и Латвия подкрепиха Кристалина Георгиева за шеф на ООН

Страната е изпратила писмо до членовете на ООН

"Мога да обединя хората около решения, които всички да подкрепим", увери тя и допълни, че помнела, още преди години, че била в родния си град София с 18-месечната си дъщеря, която се смеела и играела, а ден след това била в израелска болница, където имало 14 ранени деца. Децата били толкова тихи, че било зловещо. "Не трябва да позволяваме подобни неща да се случват", настоя тя.

„Това е време на несигурност, но е и време за смелост. Не можем да отстъпим пред крайната бедност. Не можем да отстъпим пред промените в климата. Не можем да отстъпим пред конфликтите. Ако имам честта да поведа тази велика организация, ще направя това с независимост, единство, състрадание и безмилостен устрем към резултатите”, зарече се Георгиева. 

Българският кандидат за генерален секретар на ООН отговаряше на конкретни въпроси, зададени от различните държави.

Попитана за кризата с бежанците, Георгиева, коментира, че в този несигурен свят никой не може да бъде сигурен, че утре няма той да е бежанец.

Припомняме, понеже предишният официален представител на България Ирина Бокова също остава в надпреварата, на 5 октомври и двете ще бъдат подложени на ключово гласуване в Съвета за сигурност на ООН. Той ще е първият досега, при който ще се използват цветни бюлетини, които ще различат постоянните от непостоянните държави членки в съвета. 

За да бъде избран, новият генерален секретар на ООН трябва да получи поне 9 гласа "за" от 15-те държави в Съвета за сигурност и да няма нито един глас "против" от 5-те постоянни членки - Великобритания, Китай, Русия, САЩ и Франция.