Президентът наложи вето върху два параграфа в промените в Закона за устройството на Черноморското крайбрежие, съобщиха от администрацията на държавния глава.
В мотивите си държавният глава заявява, че не се противопоставя на опита да бъдат въведени правила, нормативи и стандарти, както изрично повелява чл. 55 от Конституцията, прокламиращ основното право на здравословна и благоприятна околна среда. Той не е съгласен с промяната на режима за "диво къмпингуване", който става по-рестриктивен.
Тази промяна е предложена между двете гласувания на законопроекта, без обществено обсъждане. Президентът подчертава, че ограниченията за "диво къмпингуване" по Черноморието са включени в закона, а местата, където ще може да се къмпингува, не са определени. Не са определени и условията за ползване и престой в тези места. Това означава, че няма стандартите и нормативите, които гарантират основното право на чиста околна среда.
Освен рестриктивни правила, с промените в закона се въвеждат и строги санкции за тяхното нарушаване. "При липсата на яснота за капацитета на местата, разрешени за разполагане на палатки, кемпери или каравани, не може категорично да се твърди, че е намерена най-щадящата мярка за постигане на желания резултат - опазването и възпроизводството на околната среда", пише в мотивите на държавния глава.
Според него се налага несъразмерност между строгите санкции към гражданите и липсата на строгост към дължимата грижа от страна на държавата.
Ето и пълния текст на Мотивите за връщане за ново обсъждане в Народното събрание на разпоредби от Закона за изменение и допълнение на Закона за устройството на Черноморското крайбрежие, приет от 44-то Народно събрание на 13 юни 2019 г.
М О Т И В И
Не се противопоставям на опита да бъдат въведени правила, нормативи и стандарти, както изрично повелява чл. 55 от Конституцията, който прокламира основното право на здравословна и благоприятна околна среда. Спазването на такива нормативи и стандарти е гаранция за опазването и възпроизводството на околната среда, поддържането и разнообразието на живата природа и разумното използване на природните богатства на страната ни съгласно чл.15 от Конституцията.
Регламентацията на досегашното "диво къмпингуване" е в по-либерален режим, отворен към близостта до природата, който е трябвало да бъде уреден със Закона за туризма или други закони. Със ЗИД ЗУЧК режимът става по-рестриктивен, като се въвеждат значителни ограничения в сравнение с досегашния ред. Тази промяна е предложена между двете гласувания на законопроекта, без обществено обсъждане, което оставя без отговор редица въпроси. Какъв е броят на лицата, които ще бъдат засегнати от промените? Ако всички притежатели на каравани, кемпери, любители на палатки и др., отидат в съществуващите на категоризирани къмпинги по Крайбрежието, защото искат да летуват по този начин на българското море, ще има ли място за всички тях? Правени ли са проучвания и разчети за капацитета на категоризираните къмпинги? Без отговори на тези въпроси не може да се приеме, че новият рестриктивен режим е пропорционална мярка.
Освен рестриктивни правила, с § 9 от приетия закон се въвеждат и строги санкции за тяхното нарушаване. При липсата на яснота за капацитета на местата, разрешени за разполагане на палатки, кемпери или каравани, не може категорично да се твърди, че е намерена най-щадящата мярка за постигане на желания резултат - опазването и възпроизводството на околната среда. Налага се извод за несъразмерност между високите и строги санкции към гражданите и липсата на строгост към дължимата грижа от страна на държавата. Стандартите и нормативите все още не са установени, както повелява Конституцията (чл. 55), но високите глоби вече са разписани в закона.
Конституцията изисква от гражданите като тяхно основно задължение да пазят околната среда (чл. 55, изр. 2), но изисква и от държавата да се ангажира в осигуряването на опазването и възпроизводството на околната среда. Ограниченията за "диво къмпингуване" по Черноморието са вече в закона, а местата, където ще може да се къмпингува, не са определени. Не са определени и условията за ползване и престой в тези места, т.е. няма ги стандартите и нормативите, като изрично предвидена в Конституцията гаранция за осъществяването на основното право на чиста околна среда.
Уважаеми народни представители,
По изложените мотиви упражнявам правото си по чл. 101, ал. 1 от Конституцията на Република България да върна за ново обсъждане § 2 и 9 от Закона за изменение и допълнение на Закона за устройството на Черноморското крайбрежие, приет от 44-то Народно събрание на 13 юни 2019 г.
Припомняме, че президентът Румен Радев разкитикува бетона, който се лее по плажовете.
На 13 юни депутатите приеха промените в Закона за устройство на Черноморското крайбрежие, с които забраниха разполагането на палатки, чадъри, шезлонги всякакви други плажни принадлежности върху пясъчните дюни. В същото време не се забранява застрояването на плажовете.
На следващия ден - 14 юни екоактивисти протестираха срещу промените в Закона за Черноморието.
Още в началото на годината скандал предизвикаха редица строежи по Черноморието - Алепу и къмпинг "Градина" и "Арапя", "Смокиня" което принуди и директорът на ДНСК да отиде на проверка на място. За унищожаването на дюните край "Смокиня" се стигна и до официални обвинения от прокуратурата. Тези скандали бяха затрупани обаче от разразилия се с апартаментите на властта, а после и с къщите за гости строени по оперативни програми и с европейски средства.
През април месец обаче беше сигнализирано отново за строеж по Черноморието - този път край екоплажа в защитената местност Иракли.
В началото на май месец пък отново се разгоря дискусия по темата за къмпингуването. Тогава Тома Белев от Асоциацията на парковете в България поиска да се направи цялостна оценка на променяния над 20 пъти Закон за управление на Черноморското крайбрежие и анализ на прилагането му.
skuns
на 24.06.2019 в 20:28:30 #4Боже, боже хасковскоя каун пак се оля и какво като сложи вето, нищо парламента пак ще гласува закона а тоя малоумник само пречи като изпълнява червената повеля, смешник.
berdj-vartanyan
на 24.06.2019 в 19:46:54 #3Съжелявам,че ще го кажа.но ми е направило силно впечатление,че нашият президент г- н Радев,който е президент на всички българи,независимо от политическите възгледи,не обича да разговаря на маса с вода,кафе или нещо от протокола на институцията. Толкова ли е досадно или трудно да се разговаря с ръководството на парламента,с ръководствата на министерския съвет или на политическите организации от парламента и извън парламента.Може би се срамува,че има и други хора с по голям опит от него. Но не е нормално,при всяко пътуване извън България,да поставя за щяло и не така актуално критични оценки. Да не говорим за броя ,вето".Той чувства ли се удовлетворен от крайният резултат? Допускам,че трезвия извод е не.Няма ли смели хора в администрацията,да му помогнат със съвети.Интелигентният човек,винаги изслушва и се коригира.Това е за негово добро,а и за страната.
Philosopher
на 24.06.2019 в 18:43:51 #2Проекта на Решетников пак там дрънка нещо. Активиран е да пречи за всичко. Най-нагло прати бързото строене на пътища в конституционния съд, само да бави прогреса на важен аспект от развитието и икономиката. Четете редакционни статии на 24 Часа по темата!
Ilyo
на 24.06.2019 в 18:22:49 #1Зелените искат да цапат и да почиват без пари, където си поискат, това е на кратко проблема.