Притискали външният министър в оставка Теодора Генчовска сама да предложи вдигане на ветото за начало на преговорите за еврочленство на Република Северна Македония (РСМ), пише "24 часа" и уверява, че разполага с копие от писмото.

Председателката на външната комисия в парламента Венцислава Любенова е изпратила до Теодора Генчовска писмо.

С него настоява външната министърка да внесе в парламента решение, за даване на мандат на правителството да подпише двустранния протокол със Скопие и да одобри френското предложение за Северна Македония. 

Петков потвърди - решенията за РСМ отиват директно при депутатите

Петков потвърди - решенията за РСМ отиват директно при депутатите

Той поясни, че има няколко много важни точки

Венцислава Любенова е депутат от "Продължаваме промяната".

Тя все пак дава свобода на министър Генчовска проектът на решение да отговаря на нейните собствени разбирания

Генчовска скоростно даде на депутатите книжата за РСМ

Генчовска скоростно даде на депутатите книжата за РСМ

От МВнР уверяват, че документите не са секретни и са внесени в НС

Припомняме, на 17 ноември 2020 г. България наложи вето за начало на преговорите за присъединяване към ЕС на РС Македония, но не и на Албания. Причина за ветото са нерешените въпроси между София и Скопие, опита Македония да открадне части от историята ни, непризнаването на българите като държавотворен народ, нападенията над български граждани, паметници и културни центрове.

Припомняме също, че председателят на Граждански демократичен съюз в Република Северна Македония Петър Колев определи като брутален фалшификат преброяването в Северна Македония. До февруари 2021 г. над 140 000 души от Северна Македония са взели български паспорти, с които добиват двойно гражданство - българско и македонско. При преброяването през март 2022 г. В Северна Македония само 3504 българи се осмелиха да признаят своя произход. По думите на проф. Проф. Иван Илчев след 100 г. преследвания 3500 признали, че са българи в РСМ, е много.

На 4 юни 2022 г. бе подпален българския културен дом в Битоля

На 15 юни 2022 г. Министерският съвет прие решение всички предложения по казуса със Северна Македония, различни от досегашната българска позиция, да бъдат директно внасяни в Народното събрание. Държавният глава Румен Радев насочи вниманието и към Протокола, който засягал точно темите за културно-историческото наследство и езика на омразата.

На 20 юни 2022 г. президентът Румен Радев обвини премиера Кирил Петков, че блокира и най-доброто предложение за РСМ, тъй като от компетентност на Министерски съвет е да актуализира Рамковата позиция и едва след това тя трябва да бъде внесена в Народното събрание.

Преди това именно темата Република Северна Македония и ветото, наложено от страната ни върху Преговорната рамка се превърна в изтъкваната от ИТН причина за напускането на управляващата коалиция, а лидерът на партията Слави Трифонов окачестви действията на премиера Кирил Петков като национално предателство.

На 21 юни - денят, когато в парламента се водеше дебата за вот на недоверие след призив от партия "Продължаваме промяната" външният министър в оставка Теодора Генчовска свали грифа "Секретно" от документите по преговорите с Република Северна Македония и заедно с предложението на френското председателство цялата преписка по Преговорната рамка с РСМ би трябвало да е вече в ръцете на депутатите.

Три последователни дни държавният глава Румен Радев критикува премиера, че се опитва да прехвърли отговорността на Народното събрание при положение, че решението се намира в ръцете на Министерски съвет и Рамковата позиция трябва да бъде актуализирана от него.

На 22 юни 2022 г. лидерът на опозиционната партия ГЕРБ Бойко Борисов също призова премиера Петков да не се страхува, като му обеща гласуването на депутатите от ГЕРБ в подкрепа за френското предложение.

Малко по-късно говорителят на правителството Лена Бориславова коментира, че кабинетът отказва предложението на Борисов.

Петър Стоянович: Северна Македония е случайно създадена държава, нация и език

Петър Стоянович: Северна Македония е случайно създадена държава, нация и език

Българския политически елит да има единна позиция към Македония, настоява историкът