Регресът в работата на междудържавната комисия по историческите въпроси започнал да се забелязва след февруари 2019 г., когато България изпълни важен ангажимент по договора за приятелство и даде зелена светлина на Северна Македония за присъединяване към НАТО. "Ние бяхме едни от първите, които ратифицирахме договора", каза историкът и член на комисията Наум Кайчев. От тогава, а и досега членовете на комисията се изненадват от всякакви спънки.

Заев отново обяви - няма да се предаваме, ние сме македонци, говорещи македонски език

Заев отново обяви - няма да се предаваме, ние сме македонци, говорещи македонски език

Ще чака да минат изборите в България, а българското му интервю било за българите

В студиото на БиТиВи Кайчев посочи примера с фигурата на цар Самуил. След договореното още през февруари 2019 г. общо честване на цар Самуил изведнъж се появяват нови формулировки. Първо не се споменава вече Българската държава, въпреки че в изворите той е владетел на българите в изворите. Второ са формулирани последващи формулировки, че трябва да се допуснат различни погледи към историята - цар Самуил би могъл да бъде свързан с България, но би могъл да бъде владетел на едни държави, имало три теории: българска, македонска и държава на някакви неидентифицирани славяни. "Ние ги помолихме да дадат доказателства в изворите, но разбира се, доказателства нямаше", разказа Кайчев.

Македонците търсят диалог с България, но настояват на своето

Македонците търсят диалог с България, но настояват на своето

Пуснаха "Македонски манифест" на МАНИ, Охридската архиепископия и на университета

"Техните аргументи са, че по един начин трябва да се гледа на Самуил, когато има двустранно честване между две страни и по друг начин, когато се изучава в образователната система на Република Северна Македония. Тоест, за учениците цар Самуил трябва да бъде един, а за държавниците друг, което е доста странно", обясни Кайчев.

Той се противопостави на лансираната в публичното пространство тезата, че България пречи на евроинтеграцията на Северна Македония. Според него истината е, че не се изпълнява Договорът да приятелство и добросъседство между двете страни и особено в частта му за историческите въпроси.

Кючуков: Захариева наля много вода в мелницата на македонизма

Кючуков: Захариева наля много вода в мелницата на македонизма

Преди всичко нашата позиция няма разбиране и подкрепа от нито една европейска страна

По думите на Кайчев много забележки могат да се отправят по отношение на политиката на България спрямо Македония в последните 30 години, но може би най-важната е, че България би могла да бъде една идея по-взискателна. Някои проблеми са били попремълчавани, посочи Наум Кайчев и посочи като пример първите години на управление на Груевски.

Припомняме, миналия месец България представи своята позиция за започване на преговори с Р С. Македония - подкрепяме Албания за ЕС, но не и Македония.

Основните аргументи на България се опират на блокирането на работата на съвместната мултидисциплинарна експертна комисия по историческите и образователни въпроси между България и Северна Македония, която бе създадена в резултат на Договора за приятелство, добросъседство и сътрудничество, подписан на 1 август 2017 г. и влязъл в сила на 14 февруари 2018 г.

Миналата седмица специалният представител на РСМ за България Владо Бучковски бе на посещение у нас, като се срещна с лидера на ВМРО и вицепремиер Красимир Каракачанов и с външния министър Екатерина Захариевас премиера Бойко Борисов, както и с президента Румен Радев

С обща позиция излязоха и евродепутатите от ГЕРБ, СДС и ВМРО.

МВнР: С наследен тоталитарен исторически наратив РСМ няма да намери подкрепа от България

МВнР: С наследен тоталитарен исторически наратив РСМ няма да намери подкрепа от България

Време е правителството на РС. Македония да се откаже от манипулативната теза