Нямаме нужда от посредници. Никой не познава по-добре нашата история от самите нас. Това заяви президентът Румен Радев пред журналисти в Рим след визитата си с папа Франциск.
Думите му бяха в коментар на предложението на Португалия европейски историци да се включат в смесената българо-македонска комисия. Президентът Румен Радев е в Рим, където разговаря с папа Франциск. Той е на тридневна официална визита по повод 24-ти май - деня на Св. Св. Кирил и Методий и на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност.
Според Радев, той е имал задълбочен разговор с македонския си колега Стево Пендаровски, когото покани заедно да почетат паметта на братята Св. Св. Кирил и Методий в Рим и двамата излетяха с български правителствен самолет.
"От нас зависи да проведем един откровен конструктивен диалог, базиран на историческите документи, на първоизточниците. Стъпките, които трябва да направим, не минават през другите европейски столици и оттам да бъде оказван натиск на България. В никакъв случай", категоричен бе Радев.
Вчера македонският президент Стево Пендаровски обяви, че на оперативно ниво разговорите между двете държави се водят от двете правителства и занапред ще е така. "Ние сме тук, за да можем да успокоим атмосферата и да говорим за този проблем, който стои между нас последната година на един по-различен език", допълни Пендаровски.
Припомняме, в момента президентът Румен Радев и македонският му колега Стево Пендаровски са на тридневна визита в Рим. Двете делегации отпътуваха заедно за тази визита.
2020 г. мина под знака на спора между София и Скопие заради нежеланието на РСМ да спазва Договора за приятелство и добросъседство, през 2017 г.
На 17 ноември България представи своята позиция за започване на преговори с Р С. Македония - подкрепяме Албания за ЕС, но не и Македония.
Скопие блокира дейността на Смесената българо-македонска историческа комисия, която трябва да разгледа спорните въпроси в общата история на двете страни.
През миналата година страната ни многократно призоваваше Скопие да се откаже от езика на омразата спрямо България, да се отвори за българските инвестиции, да зачита правата на гражданите си с български паспорти и да спре фалшификацията на историята, за да може да се присъедини към ЕС.