Кризата с урана в питейната вода в Хасково продължава вече година и четири месеца, след като през април миналата година беше констатирано, че водата има по-високо съдържание на уран и висока алфа активност.
За справянето с проблема бяха отпуснати средства в размер на 2 милиона лева, с които да се направят нови кладенци и водопроводи.
До няколко дни се очаква комисия да приеме 4 нови кладенци в Хасково. Те са изградени отдавна, но още не се експлоатират.
Пускането на четирите кладенци обаче няма да бъде достатъчно от чешмите на хасковлии да потече чиста вода, пише Нова.
В града беше възложено да се изградят 8 нови кладенци и два водопровода. Към момента обаче нищо не е влязло в експлоатация. В същото време на жителите е забранено да употребяват водата за питейни нужди, поради което в града са разположени водоноски.
От общината в Хасково, която е отговорна за строителството на новите съоръжения, прехвърлят вината към ВиК оператора. От дружеството посочили къде и какво трябва да бъде изградено, но имало документални дупки и нещата не били уредени административно.
Част от кладенците са готови от повече от половин година. Заради допълнителни съгласувания обаче кладенците следва тепърва да бъдат пуснати в експлоатация. Това ще стане само ако резултатите от последните проби от водата в кладенците са добри.
Решението обаче е частично, понеже едва след построяването на останалите 4 кладенци и двата водопровода, ВиК операторът ще може да смесва чистата вода и тази с уран в такива количества, които не представляват опасност при питейна консумация.
Това ще стане най-рано през следващата 2019 година. Дотогава хасковлии ще трябва да продължават да спазват стриктно изискванията на местните власти и да употребяват вода за питейни нужда само от водоноски.
Припомняме, скандалът с повишеното ниво на уран във водата на Хасково гръмна в началото на април месец 2017 година. Тогава излязоха на яве не само повишените стойности на отровния елемент във водопроводната система, но и имаше обвинения от страна на БСП, че и предишното правителство на ГЕРБ е знаело за опасността, но не е уведомило населението от страх от недоволство и намаляване на предизборните резултати. Тогава здравните власти в Хасково увериха, че са взети всички мерки и опасност за населението няма. От Федерацията на потребителите в България обявиха, че превишените нива са още от октомври 2016 година, но това е останало скрито.
Тогава в 44-то Народно събрание бе сформирана и специална временна комисия, която да разследва случая, включително и източникът на уран във водата.
В началото на месец юни 2017 година от областната администрация в града съобщиха, че стойностите на уран във водата в Хасково са в допустимата норма и режимът на водата беше отменен.
Две седмици по-късно обаче от Регионалната здравна инспекция в Хасково информираха, че в четири проби от питейната вода на Хасково е установено повишено съдържание на уран. Тогава властите забраниха използването на чешмяната вода за питейни нужди.
Kpace
на 29.07.2018 в 19:32:37 #2Да карат вода от Хасково на паразитите в парламента да пият. Проблемът ще се реши моментално.
ivan-ivanov-2SiLugrB
на 29.07.2018 в 15:43:40 #1жената ми каза, че след като пия Каменица и Бургаско, вечер съм и светел в тъмното. Все иска на тъмно да го правим, а откакто пия от тази бира и секс не ще да правим. Ще взема да я спра бирата тва лято, че на сухо