Протестно шествие, организирано от сдружение "Ангели на пътя", излезе пред Съдебната палата в София срещу убийствата на пътя. Конкретният повод е смъртта на 12-годишната Сияна, която загина при катастрофа на опасен път в Плевенско.

Шествието премина през Министерството на правосъдието и през парламента. Демонстрацията ще приключи пред Агенция Пътна инфраструктура (АПИ) на площад "Македония". Там протестиращите ще поискат оставката на председателя на Управителния съвет на АПИ инженер Йордан Вълчев заради липсата на реакция на агенцията за обезопасяване на конкретния участък от път София-Русе, където често се случват тежки катастрофи.

"Надявам се обществото да се вдигне, да излезе и да окажем нужния натиск. Толкова много деца никога няма да влязат в класните стаи, никога няма да кажат "Мамо, обичам те". Тези родители после страдат от тежки заболявания, защото не могат да прежалят децата си. Излезли сме да се борим за правото на живот на останалите, нашите ги няма, за нашите е късно", заяви Петя Иванова от "Ангели на пътя", цитирана от БНТ.

В протеста се включиха и близки на семейството на 12-годишната Сияна.

Премиерът очаква анализи за радиусите и завоите на пътя, при който загина Сияна

Премиерът очаква анализи за радиусите и завоите на пътя, при който загина Сияна

Росен Желязков изтъкна, че у нас има изначални проблеми с пътната инфраструктура

Министърът на правосъдието Георги Георгиев излезе да говори с протестиращите, когато те спряха пред ведомството му. Той посочи, че справедливият гняв заради смъртта на детето трябва да бъде последван от ясни законодателни промени

"Утре ще бъде публикуван за обществено обсъждане законопроект за промени свързани с вещите лица. Наясно сме, че правосъдието е бавно и затова подготвихме промени, които да ускорят частта, където това се случва най-вече - при експертизите", коментира той пред събралите се. Промените предвиждат въвеждането на изпити и обучения за вещите лица. 

"На следващо място - една от най-важните причини за бавене на делата е фактът, че въпреки, че вещите лица са около 300 в цялата страна, около 10 - 15 от тях са ангажирани по всички дела, затова въвеждаме възможността за видеоконферентна връзка и разпит, така че едно вещо лице да може докато работи в София да даде показания в съдилищата в различни краища на страната", допълни още министър Георгиев, цитиран от БНР. 

Председателят на УС на Агенция "Пътна инфраструктура" инж. Йордан Вълчев също слезе да се види с протестиращите, които искат оставката му, предава Nova.

Той увери, че АПИ не е спирала да работи за сигурността на пътищата в страната. Шефът на Агенцията беше освиркван и призоваван да подаде оставката си. Инж. Вълчев отрече да е казвал, че няма да подаде оставката си заради едно премазано дете, каквато информация се разпространява в общественото пространство. Той покани родителите на загинали в катастрофи деца, за да разговарят на спокойствие.

Заради случая с убитото дете през уикенда имаше нови протести срещу войната по пътищата в Плевен и Благоевград. В неделя в Плевен започнаха подписка с искане за оставката на Йордан Вълчев, предава Nova.

Авторите ѝ смятат, че АПИ проявява "хронично бездействие" по отношение на сигнали за опасни участъци и че използва неефективно публични средства за обезопасяване на пътната инфраструктура.

Припомняме, че след трагедията с 12-годишната Сияна от МВР започнаха цялостна проверка на опасните пътища в страната, като полицаи с цивилни автомобили следят за агресивни шофьори на пътя. Проверка тече и в АПИ.

МВР: Шофьорът, убил Сияна, имал над 20 нарушения

МВР: Шофьорът, убил Сияна, имал над 20 нарушения

Пътният участък край Луковит бил известен с опасността си