Големия успех за България на Европейското първенство по шахмат за деца и юноши, което завърши в Прага, Чехия.

Два медала получиха българчетата на състезанието по класически шахмат, което се проведе в периода 16 август - 26 август, 2012 г.

Цветан Стоянов е шампион, а Нургюл Салимова - с бронз.

Цветан Стоянов е шампион при момчетата до 8 години на Европейските индивидуални първенства по шахмат за момчета и момичета, юноши и девойки до 8, 10, 12, 14, 16 и 18 години в чешката столица Прага.
Нургюл Салимова е бронзова медалистка при момичетата до 10 години.

Цветан Стоянов е състезател на ШК „Бургас 64" Бургас с личен треньор Живко Жеков. Той завърши със 7,5 точки след победа в последния кръг с белите фигури срещу поставения под №1 в стартовия лист и лидер в класирането преди последния кръг руснак Дмитрий Цой.

Шампионският път на малкия Цветан по време на европейското първенство беше както следва: Реми в първия кръг срещу Ростислав Келлер (Молдова), победи във втория, третия и четвъртия кръг съответно от Адитиа Верма (Англия), Марко Добриков (играещ за Германия) и Лука Будисавльевич (Сърбия), реми в петия кръг срещу Йошуа Алтман (Англия), победи в шестия и седмия кръг от Утку Узумчу и Барис Оженур
(Турция), реми в осмия кръг срещу Николаз Качара и победа от Дмитрий Цой в деветия кръг.

При момичетата до 10 години Нургюл Салимова (ШК„Локомотив" София) и Габриела Антова (ШК „Шах ХХІ" София) спечелиха партиите си от последния кръг съответно срещу Анастасиа Зотова от Русия и Езтер Морвай от Словакия и събраха актив от седем точки. Пет състезателки завършиха с този точков актив.

Победитлеите са: Анастасиа Зотова от Русия, която въпреки загубата си от Салимова стана шампионка; Елисавета Соложенкина от Русия - второ място и сребърен медал и Нургюл Салимова - трето място и бронзов медал.