Турски изследователски кораб, който е в основата на енергиен спор с Гърция, възобнови проучванията за енергийни източници в спорни води в Източното Средиземноморие, обяви Анкара, пренебрегвайки призивите да не изпраща кораба, информира АФП.
САЩ и Германия, съюзници на Турция, определиха проучванията като "провокация" и призоваха Анкара да изтегли кораба си.
Но турският енергиен министър Фатих Дьонмез заяви, че корабът Oruc Reis е достигнал дестинацията си и ще започне работа, като мисията ще продължи до 22 октомври.
"Тестовете започнаха вчера и днес ние ще започнем първите сеизмични проучвания", каза той, цитиран от Анадолската агенция.
През август Турция изпрати Oruc Reis в Източното Средиземноморие с бойни кораби, което вбеси Гърция и Кипър и доведе до призиви за незабавни действия от ЕС.
Двете страни проведоха военни учения преди да се съгласят да възобновят проучвателните разговори по казуса, прекратени от 2016 г.
Но Гърция предупреди, че не очаква дипломатическо решение, докато корабът продължава да сондира южно от остров Кастелоризо.
Спорът между Анкара и Атина ще бъде в дневния ред на срещата на евролидерите в Брюксел в четвъртък и петък.
Атина определи решението на Анкара да прати кораба до Кастелоризо, гръцки остров до турското крайбрежие, като "голяма ескалация" и "пряка заплаха за мира в региона".
ЕС предупреди, че ако Турция продължи с операцията в региона, ще последват санкции най-рано от декември.