Президентът Румен Радев изрази позицията на България, че чрез открит диалог между България и Република Северна Македония ще се стигне до реални резултати в двустранното сътрудничество и югозападната ни съседка ще постигне напредък в процеса на европейска интеграция. Това се случи по време на среща между президента Румен Радев и френския посланик Флоран Робин.

На срещата бях обсъдени теми от дневния ред на ЕС. Увеличаването на икономическия и инвестиционен обмен между двете страни и перспективите за подобряване на средата за френския бизнес у нас бяха сред акцентите на срещата.

Евродепутите от ГЕРБ, СДС, ВМРО с позиция: Македония да спре да фалшифицира историята

Евродепутите от ГЕРБ, СДС, ВМРО с позиция: Македония да спре да фалшифицира историята

Да започне обективно и научно основано преподаване на историята, да спре езика на омразата

Двамата обсъдиха възможностите за изграждане на още по-тясна връзка между образователните институции и бизнеса в областта на професионалното обучение.

Припомняме, по-рано президентът Румен Радев се срещна и със специалния пратеник на правителството на Република Северна Македония Владо Бучковски. Радев увери, че евроинтеграция се постига не с натиск, а с резултати.

Той увери, че България никога не е оспорвала демократичното право на самоопределение на гражданите на Република Северна Македония.

Румен Радев пред Бучковски: Евроинтеграция се постига не с натиск, а с резултати

Румен Радев пред Бучковски: Евроинтеграция се постига не с натиск, а с резултати

Българското общество било изключително чувствително към сигналите

На 17 ноември 202 г. България представи своята позиция за започване на преговори с Р С. Македония - подкрепяме Албания за ЕС, но не и Македония. Основните аргументи на България се опират на блокирането на работата на съвместната мултидисциплинарна експертна комисия по историческите и образователни въпроси между България и Северна Македония, която бе създадена в резултат на Договора за приятелство, добросъседство и сътрудничество, подписан на 1 август 2017 г. и влязъл в сила на 14 февруари 2018 г.

Още в началото на октомври България постави условия на Северна Македония, за да получи подкрепата ни за членство в ЕС. Едно от тях е Северна Македония да постигне конкретни резултати именно по темата за важни събития и исторически личности в общата ни история - Гоце Делчев, Илинденско-Преображенското въстание и др.

След срещата на 13 септември 2019 г., която беше определена като "най-безплодната" до този момент, държавният глава Румен Радев свика спешна консултативна среща, на която настоя да се начертаят червените линии спрямо Северна Македония. През 2020 година Македония едностранно прекрати разговорите за общата ни история, с аргумент вътрешнополитическата обстановка в страната. Работата на комисията беше възобновена преди по-малко от месец, но отново без особен успех и направени крачки напред, за да се появи следващата теза - че сега ще се чакат резултатите от парламентарните избори у нас, които трябва да се проведат през пролетта на следващата година.

Междувременно премиерът само в последните десетина дни направи няколко взаимно изключващи се изказвания или както коментира журналистът Коста Заев: Зоран Заев е обърнал плочата". В изказванията му се виждат две линии - едната за вътрешнополитическа употреба и друга за четене и слушане от страна на българите.