Спрямо гръцките фермери трябва да се предприемат реципрочни мерки. Това заяви категорично пред БНР бившият дипломат Илиян Василев. Тъй като те реализирали голяма част от продукцията си именно у нас, това давало възможност на страната ни за реципрочни мерки. Вносът на земеделска продукция от Гърция щял да се замести с този от Турция и тогава връщането на гръцките земеделски производители ще бъде много трудно. Това щяло да бъде силна и действена реакция.

Те можели да стачкуват през зимния сезон, а след април това щяло да бъде доста самоубийствено за тях.

Турция имала огромно производство и предлагала на конкурентни цени, коментира още Илиян Василев. Според него страната ни трябва да използва момента, за да подпомогне земеделците си.

Освен това трябвало да търсим сътрудничество и с други съсловия в Гърция, които страдат от блокадата. За пример Василев посочи пристанището в Солун. Ако пренасочим товарите си към други пристанища извън Гърция, те щели да губят. Естествени наши съюзници били предприемачите в Гърция, които работят в България. Те също били жертва на блокадите.

Финансовата и дълговата криза на Гърция поставя на изпитание целия Европейски съюз, заяви Илиян Василев. По думите му играчите в страната са разбрали, че могат и се опитват да ангажират ЕС в реализацията на техните цели интереси. Гръцките фермери били заложили на една позната карта - тази на намесата на ЕС. По мнението на бившия дипломат на тази карта чрез протестите си те не толкова отправяли предизвикателство към гръцкото правителство, колкото усилвали неговата преговорна сила, когато изисква отстъпки от Евросъюза или от Тройката.

Василев коментира, че е очевидно, че в една взаимосвързана Европа България може да стане неволна жертва – странична щета по едни вътрешни конфликти.

Според него ние сме очаквали проблемите на границите да могат да се решават именно там – на границата.

Във връзка с гръцката блокада на границата, Илиян Василев отбеляза, че процесите в южната ни съседка излизат от рамките на страната.

Бившият дипломат смята, че СИРИЗА използва протестите в преговорите. Поради тази причина и гръцката страна не реагирала на българските призиви. Европейската комисия пък не била ентусиазирана да се намеси, защото щяла да изпълни първоначалната цел на протестиращите фермери – да я принудят тя да е страна по преговорите, а не толкова правителството в Атина.