Идеите за реформиране на здравната и здравноосигурителната система на този етап са чисто финансови. Такава е констатацията на председателя на национална пациентска организация доктор Станимир Хасърджиев. Пред news.bg той коментира предложенията на Министерство на здравеопазването, представени през изминалата седмица на кръгла маса в НДК.
Според него парите за здравеопазване към настоящия момент, въпреки твърденията за увеличаване на средствата, са едва половината от това, от което реално системата има нужда. "Останалата половина излиза пряко от джоба на гражданина, когато се разболее. Това е най-лошото в нашата система, подобни системи са характерни за азиатския свят", заяви д-р Хасърджиев.
От двата модела, изложени от МЗ, според Хасърджиев вторият модел е по-полезен за България. Категорично смятам, че моделът с няколко здравни каси не е подходящ при положение, че се запазва сегашната здравна вноска", посочи Хасърджиев.
Според него България е прекалено малка, за да си позволи лукса да има пет администрации, пет здравни каси и пет възможности за източване, при положение че се запазва същият ресурс: "В момента си мислим, че сме осигурени, но на практика не сме... Всички, общо взето, се правим, че плащаме, а държавата се прави, че ни лекува." Според Хасърджиев няма как при 8% здравна вноска системата на функционира.
Хасърджиев: Всички, общо взето, се правим, че плащаме, а държавата се прави, че ни лекува.
По думите му, моделът, който има по-добър шанс да премахне допълнителните плащания, е с допълнително здравно осигуряване. "При този вариант хората биха имали необходимата финансова протекция, тук солидарността е ключова."
С втория модел ще се генерират повече средства в системата с надеждата, че ще се забранят под всякаква форма доплащанията, т.е. ще се остойностят реално здравните услуги.
Това ще гарантира достъп на всички до здравеопазване. Така Здравната каса, според Хасърджиев, най-накрая няма да смята, че едно раждане струва 200 евро, защото толкова струват може би само консумативите.
Системата, в която се генерират повече пари обаче в никакъв случай не означава по-добро здравеопазване. Хасърджиев подчертава, че ако държавата иска повече пари от хората, по някакъв начин трябва да им гарантира какво допълнително ще получат и как ще се забранят доплащанията. Той дава като драстичен пример за изкривяване на системата феноменът с избора на екип, който е уникален и не съществува в другаде.
"Първата задача на здравното ни министерство е да осигури финансова протекция на пациентите, а втората да създава здраве - обучени лекари, добра профилактика, добра информация към хората", каза още д-р Хасърджиев.
анкета
Готови ли сте да плащате и здравна застраховка?
Да, за да получа повече 9.7%
Да, за да не доплащам на ръка 9.8%
Категорично не 55.3%
И сега си плащам 9.9%
Ако не плащам на НЗОК 13.5%
Нямам мнение 1.8%
Проблемът с източването на НЗОК може да бъде решен отчасти, според него, защото и при двата модела се предполага контрол. Контролът се осъществява с добра информационна система, която липсва в България, както и с въвеждането на финансови и медицински правила, които да се спазват.
"Истинските лекари и специалисти нямат против въвеждането на европейските правила. Не мога да разбера защо продължава този отпор да се въведат тези правила и такова законодателство, така че да се гарантира на хората, че когато се лекуват, се лекуват така, както се лекува швейцарецът, германецът. Независимо дали си немски или швейцарски лекар, спазваш същите медицински правила. Там може да има правила, а тук не може", обясни той. Хасърджиев изтъкна, че освен изработването на правила са необходими и строги санкции и отнемане на лицензи при тяхното нарушаване. Всички осигурени, според него, трябва да имат изисквания към предлаганата медицинска услуга и този, който я предлага.
dude
на 01.10.2018 в 10:26:12 #3В Израел с почти същото по брой население има 4 здравни каси. За България 5 са много, но 3 може би е нормално за да има някаква конкуренция между тях. Не ми стана ясно как ще функционират българските, но в Израел още с пристигането се записваш в някоя от тях. Общо взето е много по-добре от България.
el viejo
на 30.09.2018 в 21:41:10 #2Толкова ли няма в България образовани журналисти и социалисти от опозицията, които не за забравили да смятат и да изреват на умряло! Каква е тази заблуда, че вземайки от бедняците българи по 12 лв. на човек ще се покрие финансовият дефицит на Здравната каса В момента осигуряващите са 1.5 млн. души в България, които ежегодно намаляват, от емиграцията! Какво става с огромният брой бедни семейства, които са 3, или 4 членни и живеят с една минимална работна заплата! Работещият ще трябва да се бръкне с 48 лв за себе си и семейството си и недай си боже да влезе някой в болница за 4 дни с още 70 лв. 1.5 х 12 лв = 18 млн.лв. месечно! Годишната сума става 216 млн. лв, която максимум ще съберат от работещите Застрахователите! Кому пишин - казват старите хора. Държавата отделя за здравеопазване 4 милиарда! Приходите, които се очакват от реформата са само 5.4 % от тях! А реалният дефицит е 20%! Застрахователите никога няма да се съгласят да направят такъв дар на държавата, от печалбите си, които сигурно имат и държавата иска да им я отнеме! Така, че освен тези 12 лв. на месец в повече от даваните до сега, ако някой получи инфаркт, той след всички плащания на държавата и застрахователя, за стендиране, трябва да заплати минимум още 3500 лв, от себе си! Повечето хора със сигурност няма да имат такива пари! Как ще ги умори хуманно тези хора държавата с евтаназия по бедност, или с изхвърляне пред входа на болницата, да мрат като паразити?
XAN_lil
на 30.09.2018 в 15:25:24 #1Не знам какво става в здравната каса, ясно е, че повечето пари се източват с завишени услуги на снабдяването за медицинските продукти и услуги на болниците. Но аз си искам, моите пари дето ги внасям по задължение, да не ми се изпаряват по не знайни начини, искам си парите да ми се натрупват, и като ми потрябват да си ги ползвам на 100%, и тогава да доплащам, ако трябва, а не сега влизаш за рутина операция и трябва пак да си платя, поне 50 % от разходите...