Лидерите на НАТО се събират в Литва на решаваща среща на върха, която може да определи посоката на войната в Украйна и бъдещето на Западния алианс.

Това коментира Би Би Си.

31-те съюзници се надяват да покажат на Русия, че са решени да подкрепят Украйна във военно отношение в дългосрочен план.

Те пристигат с добре дошъл стимул, след като Турция оттегли възраженията си срещу присъединяването на Швеция към алианса.

Но все още има разногласия относно това какво да се каже за амбициите на самата Украйна за бъдещо членство.

Смята се, че някои съюзници ще обещаят на Киев нови гаранции за сигурност, предназначени да възпрат бъдеща руска агресия. Те ще обсъдят и предоставянето на повече оръжия и боеприпаси.

По въпроса за членството украинският президент Володимир Зеленски иска НАТО да заяви, че Украйна може да се присъедини възможно най-скоро след приключването на бойните действия, като изрично посочи как и кога може да се постигне това.

Някои държави от НАТО обаче не са склонни да отидат твърде далеч, тъй като се опасяват, че обещанието за почти автоматично членство може да стимулира Русия както да ескалира, така и да проточи войната.

Йенс Столтенберг, генерален секретар на НАТО, заяви, че не е взето окончателно решение за езика на заключителното комюнике, но добави: "Абсолютно съм сигурен, че ще имаме единство и силно послание по отношение на Украйна."

Но след разговори късно вечерта в понеделник той обяви, че Турция се е съгласила да подкрепи кандидатурата на Швеция за присъединяване към НАТО. Новината беше приветствана от САЩ и Германия, както и от самата Швеция.

Столтенберг: Ердоган се съгласи да пусне Швеция в НАТО

Столтенберг: Ердоган се съгласи да пусне Швеция в НАТО

Важно решение за бъдещето на Алианса

Турция в продължение на месеци блокираше кандидатурата на Стокхолм, обвинявайки го, че е приел кюрдски бойци. Г-н Столтенберг заяви, че двете страни са работили заедно, за да отговорят на "легитимните опасения на Турция относно сигурността".

Турският президент Реджеп Тайип Ердоган по-рано предложи, че ще подкрепи Швеция, ако ЕС възобнови замразените преговори за членство с Анкара - искане, което беше отхвърлено от служители на ЕС.

Очаква се по време на двудневната си среща лидерите на НАТО да договорят нови планове за възпиране и защита на Алианса от бъдеща руска агресия чрез укрепване на силите си на изток.

Очаква се също така те да увеличат финансовите си ангажименти, като превърнат целта за изразходване на 2% от националното богатство за отбрана в минимална стойност, а не в обща амбиция. Говорителят на Риши Сунак заяви, че министър-председателят на Обединеното кралство ще призове съюзниците директно да изпълнят тази цел.

Сигурността във Вилнюс е затегната, като силите на НАТО, включително ракетите за противовъздушна отбрана "Пейтриът", защитават срещата на върха, която се провежда само на кратко разстояние от Беларус и руския ексклав Калининград.

Основната цел на срещата е НАТО да убеди президента Владимир Путин в дългосрочния военен ангажимент на Алианса към Украйна.

Зеленски: Срещата на върха във Вилнюс трябва да потвърди, че Украйна е фактически член на НАТО

Зеленски: Срещата на върха във Вилнюс трябва да потвърди, че Украйна е фактически член на НАТО

Позиция на Киев

Официалните лица се надяват, че това може да започне да променя мисленето на руския лидер, като го накара да се усъмни, че може да изпревари Запада.

Поради това някои смятат, че тази среща на върха може да бъде толкова важна, колкото и военните успехи на бойното поле, за да убеди Путин да промени стратегията си.

Затова някои членове на НАТО ще обещаят на Украйна нови гаранции за сигурност. Президентът на САЩ Джо Байдън предложи Украйна да получи военна подкрепа, каквато страната му оказва на Израел - дългосрочни ангажименти, предназначени да възпрат потенциални агресори.

Алиансът също така ще задълбочи институционалните си връзки с Украйна. Съществуващият форум - Комисията на НАТО за Украйна - ще бъде преобразуван в Съвет на НАТО за Украйна. Това ще даде възможност на Украйна да свиква срещи на алианса като равноправен партньор на масата. "Правото да се консултира не е маловажно", заяви един от служителите.

Но може би най-важното е, че от някои членове се очаква да определят по-ясно пътя на Украйна за присъединяване към Алианса.

На срещата на върха в Букурещ през 2008 г. НАТО се съгласи, че Украйна "ще" стане член и подкрепи нейната кандидатура. Но Алиансът не каза как и кога може да стане това. Критиците казват, че даването на Украйна на дестинация, но без маршрут, е позволило на Путин да рискува с инвазиите си както през 2014 г., така и през 2022 г.

Кулеба: Членството в НАТО може да помогне за предотвратяване на бъдещи войни

Кулеба: Членството в НАТО може да помогне за предотвратяване на бъдещи войни

Позиция на Киев

Байдън ще се срещне със Зеленски по време на срещата на върха, заяви американски служител пред Ройтерс, въпреки че украинският президент все още не е потвърдил официално участието си в събитието.

Киев приема, че НАТО не може официално да покани Украйна да се присъедини, докато се водят боеве. Това би довело до опасност алиансът да влезе във война с Русия, тъй като съгласно член 5 от договора си НАТО е длъжен да защитава всеки член, който е нападнат.

Вместо това Киев иска ясно обещание за следвоенно членство със срок, така че да знае, че победата ще му донесе гаранцията за сигурност на ядрения чадър на НАТО.

Един от начините НАТО да даде знак, че желае да приеме Украйна в редиците си, би бил да съкрати така наречения План за кандидатстване за членство, известен като MAP. Това е официалният процес, при който се проверява дали дадена страна отговаря на строгите военни и правителствени стандарти на НАТО - и той може да отнеме десетилетия.

Но именно това, което НАТО може да каже за потенциалното членство на Украйна, разделя алианса.

Балтийските държави и източноевропейските страни настояват за възможно най-голяма яснота. Те искат алиансът да изясни какъв напредък е постигнала Украйна по пътя към членството, особено колко по-тясно може да действа армията ѝ с другите сили на НАТО, след като има сходни оръжия и стратегии. Те искат също така НАТО да изясни какви допълнителни условия трябва да изпълни Украйна, за да постигне членство.

В НАТО са одобрени отбранителни планове срещу нападение на Русия

В НАТО са одобрени отбранителни планове срещу нападение на Русия

Алиансът подчертава, че е в състояние за битка и веднага, ако е необходимо

Президентът на Литва Гитанас Науседа заяви, че НАТО трябва да избегне превръщането на членството на Украйна в хоризонт: "Колкото повече вървиш към него, толкова по-далеч е то."

Но някои съюзници - включително САЩ и Германия - са предпазливи по отношение на това да обещават на Украйна твърде много. Те искат от Украйна да направи повече за справяне с корупцията, да укрепи съдебната си система и да осигури граждански контрол над армията си.

Някои от тях се притесняват и от въвличането на НАТО в открит конфликт с Русия. Те се опасяват, че обещаването на членство на Украйна след войната ще стимулира Путин както да ескалира конфликта, така и да го протака, поддържайки бойни действия с ниска интензивност, за да попречи на присъединяването на Украйна.

Други съюзници също се опасяват, че ще загубят възможността за маневриране при евентуални преговори след войната. Те искат да използват обещанието за членство в НАТО като морков за Украйна и тояга за Русия, но само след като боевете приключат.