Близо до град Самара, на гробището, където са погребани загинали наемници от ЧВК Вагнер, е издигнат голям паметник на основателя на компанията Евгений Пригожин и командира Дмитрий Уткин (с позивна Вагнер), съобщава свързан с бившата частна военна компания телеграм канал.

И двамата загинаха при самолетна катастрофа след опит за преврат миналото лято. И двамата бяха заподозрени в участие във военни престъпления, и то не само във войната в Украйна.

Свързаният с ЧВК телеграм канал "Разгрузка Вагнера" съобщи за новия паметник предната вечер, наричайки Пригожин и Уткин "бащите на най-добрата щурмова пехота в света".

Паметник на Пригожин има и в гробището в Санкт Петербург, където е погребан Уткин има паметник на мемориалното военно гробище в Митишчи, близо до Москва.

Путин: Граната на борда на самолета е убила Пригожин

Путин: Граната на борда на самолета е убила Пригожин

Руският военен министър се хвали с нови полкове за Украйна, посочи ISW

През 2014 г. при анексирането на Крим там влязоха мъже със зелени униформи и без отличителни знаци - медиите ги нарекоха "зелени човечета". Месеци по-късно стана ясно, че това са наемници на Пригожин, а според самите му признания именно там се е родила частната му военна компания "Вагнер". Според назначението й тя прокарва руските интереси в различни части на света, където официално не може да влезе държавната армия. ЧВК присъства на места в Африка - Мали, Судан, Нигер.

От 2016 г. е под санкциите на САЩ, от 2020 г. - под санкциите на Европейския съюз и Великобритания, през 2022 г. Канада, Япония и Австралия се присъединиха към санкциите. От 2020 г. е начело в списъка на най-издирваните лица на ФБР. През 2018 г. Министерството на правосъдието на САЩ обвини Пригожин и служители на Руската агенция за интернет изследвания за неправомерна намеса в президентските избори в Съединените щати през 2016 г.

През февруари 2022 г. "Вагнер" активно се включи в инвазията на Русия в Украйна, предимно в направлението Бахмут, но самият Пригожин се превърна в лице на руската кампания къде заради критиките, които си позволяваше към висшето военно ръководство, включително към президента Путин, къде заради цветистия му език.

Превземането от "руската армия" на Бахмут продължи близо 7 месеца, а самият Евгений Пригожин и наемниците му се оттеглиха за почивка след това. След години на отричане, едва през 2022 г. руският президент Путин призна връзките си с "Вагнер", както и че се е намесил в изборите в САЩ.

Почивката бе прекъсната от бунт, организиран от Пригожин, който приключи обаче за по-малко от две денонощия, след сключено споразумение с посредничеството на Беларус, където наемниците започнаха да изграждат своите лагери.

В последствие ЧВК "Вагнер" беше разпусната, а много от бойците й или преминаха към силите на руското министерство на отбраната или потърсиха бъдеще в Африка, както и в други ЧВК.

Бунтовниците в Мали са убили и ранили десетки бойци от Вагнер

Бунтовниците в Мали са убили и ранили десетки бойци от Вагнер

Бунтовническото движение заяви в изявление, че е заловило бронирани превозни средства, камиони и цистерни