Грузинските авиолинии възобновяват директните полети до Русия от събота, съобщиха властите за гражданска авиация на страната, предизвиквайки критики от Украйна и Европейския съюз, предава Ройтерс.
Този ход идва, след като Москва отмени забраната за полети миналата седмица в значително затопляне на връзките с Грузия, с която няма официални дипломатически отношения след кратката война през 2008 г. В петък в Тбилиси кацна самолет на руската авиокомпания "Азимут".
"Светът изолира Русия, за да я принуди да спре войната, но Грузия приветства руските авиолинии и изпраща свои самолети в Москва. Докато 20% от грузинската територия остава безнаказано окупирана от Русия", заяви говорителят на украинското външно министерство Олег Николенко в "Туитър". Кремъл със сигурност ще се зарадва на такъв резултат.
Решението на грузинските власти бе посрещнато с протести от грузинската опозиция, които в петък вечерта излязоха на централния площад и поискаха да не се възобновяват авиосъобщенията с Русия.
През последните месеци Грузия се опитва да балансира между сближаването с Русия и стремежите си да се присъедини към ЕС.
Страната беше разтърсена от протести през март, след като депутатите се решиха да приемат законопроект в "руски стил", изискващ неправителствените организации, получаващи повече от 20% от финансирането си от чужбина, да се регистрират като "агенти на чуждо влияние".
Брюксел заяви, че планът е несъвместим с членството в ЕС и по-късно законопроектът беше оттеглен.
ЕС изрази съжаление, че Грузия възобновява полетите до Русия в момент, когато блокът затвори въздушното си пространство за руски самолети в отговор на нахлуването на Москва в Украйна.
"Това последно решение на грузинските власти поражда безпокойство по отношение на пътя на Грузия към ЕС", каза говорителят по външните въпроси на ЕС Петер Стано.
Припомняме, че през 2008 година Грузия се опита да освободи окупираната от Русия територия, на която бе създадена марионетната държава Южна Осетия. Русия отговори мощно и бързо и войната приключи с поражение за Тбилиси.
В момента в Грузия управлява партията "Грузинска мечта" на премиера Иракли Гарибашвили, която е консервативна и се застъпва за традиционните християнски ценности. Опозицията я обвинява в проруски позиции.
Грузия не наложи почти никакви икономически санкции на Русия след нахлуването в Украйна на 24 февруари 2022 година, макар и да поддържа териториалната цялост и суверенитета на Украйна върху цялата й територия, включително Крим.
След обвяването на частична мобилизация от руския президент Владимир Путин, много руснаци се втурнаха панически към Грузия, с която Русия има безвизов режим и се предполага, че повече от 700 хиляди руски граждани са влезли за няколко дни в съседната страна. Не ясно каква част от тях са останали да живеят там, но веднага бе съобщено за бум на имотни сделки в столицата Тбилиси, курортния град на Черно море Батуми и други грузински градове.
ivan-koichev
на 20.05.2023 в 17:03:08 #1Грузия е цивилизация, Украйна не е.