Кметът на Барселона Ада Колау призова за посредничеството на Европейския съюз в конфликта във връзка с планирания референдум за независимост на Каталуния в статия за британския в. "Гардиън".

"Мое задължение като кмет е да призова Европейската комисия да отвори пространство за посредничество между правителствата на Испания и Каталуния, за да се намери договорено и демократично решение", пише Колау.

Барселона "не иска сблъсък с непредвидими последици. Убедена съм, че повечето от нашите европейски партньори също не искат това", посочва тя.

Испания: Играта свърши за Каталуния

Испания: Играта свърши за Каталуния

Нито Венецуела, нито Северна Корея ще признаят резултатите

Колау е против независимостта, но осъди поведението на "непреклонното правителство" на испанския премиер Мариано Рахой, изтъквайки, че е влошило конфликта с каталунското регионално правителство.

Правни мерки срещу каталунските власти "единствено ще допринесат за повишаване на социалното напрежение и ще блокират всяка възможност за намиране на изход от конфликта", предупреждава кметицата.

Испания е затвор за хората, изригнаха баските

Испания е затвор за хората, изригнаха баските

Мадрид погазвал правата на каталунците

"Испанското правителство позволи каталунският конфликт да ескалира от вътрешен спор до европейски конфликт", изтъкна Колау, добавяйки, че Европа не може да бъде "пасивна" по каталунския въпрос.

"Защитаването на основните права на каталунските граждани срещу вълната от репресии от страна на испанската държава е същото като защитата на правата на испански и европейски граждани", подчертава градоначалничката.

Каталунското правителство се зарече да проведе референдума, който е насрочен за 1 октомври, въпреки крутите мерки на Мадрид, който иска да предотврати гласуването, което беше обявено за противоконституционно от испанските съдилища.

Мадрид изпрати хиляди полицаи в Каталуния

Мадрид изпрати хиляди полицаи в Каталуния

Те ще се присъединят към 5000 полицаи в Каталония

Този конфликт е една от най-големите политически кризи в Испания след края на диктатурата на ген. Франсиско Франко преди четири десетилетия.

Референдумът дълбоко разделя Каталуния, където живеят около 7,5 млн. души, като тя представлява една пета от икономиката на страната и е най-богатата испанска провинция.