38 души са получили медицинска помощ след конфликтите в Каталуния, информира "Гардиън", позовавайки се на пост в Twitter на Каталунското правителство. В публикацията в социалната мрежа се казва, че 38 души са получили медицинска помощ от службите на спешна помощ заради репресиите от страна на испанската полиция.
Catalonia’s emergency services have treated 38 people who have been injured as a result of the repression by Spanish police
— Catalan Government (@catalangov) October 1, 2017
Испанската полиция си проби път в избирателната секция, където регионалният лидер на Каталуния трябваше да гласува в спорния референдум за независимост, съобщава АП. Избухнали са сблъсъци между властите и хората, чакащи да гласуват. Една жена е ранена и изнесена на носилка от парамедици.
Кметът на Барселона Ада Колау призова испанския премиер Мариано Рахой да подаде оставка и поиска полицията да спре да използва насилие срещу гласоподавателите.
"Полицейските действия срещу мирното население трябва да спрат", писа в социалната мрежа Twitter Колау.
Las actuaciones policiales contra población pacífica deben parar. Hoy todos, en Catalunya y en el Estado, tenemos que exigir #RajoyDimisión
— Ada Colau (@AdaColau) October 1, 2017
Испанските вестници предадоха, че испанската полиция използва гумени куршуми срещу желаещите да гласуват. Властите задържат протестиращи.
Служителите на реда с каски и щитове, използваха чук, за да счупят стъклото на входната врата, за да пробият в спортния център "Sant Julia de Ramis" близо до град Херона.
Към момента в няколко избирателни секции властите вече са иззели урните с бюлетини, отновно употребявайки силна.
Spanish Police taking out ballot boxes using violence against civil population. @BBCNews @CNN @Reuters pic.twitter.com/00feLbLbzI
— Carles Mundó (@CarlesMundo) 1 октомври 2017 г.
Хиляди каталунци започнаха да се редят тази сутрин на опашки пред училища и други сгради, обозначени като изборни секции за днешния референдум за независимост на Каталуния, който бе забранен от испанските власти.
Много активисти прекараха тази и миналите нощи пред изборните секции, включително и завардиха входовете с автомобили и селскостопанска техника, за да попречат на властите да разтурят изборните секции.
Има включително и съдебната заповед гражданите на Каталуния да напуснат помещенията, след като Конституционният съд отмени референдума. Испанското правителство твърдо стои зад позицията си, че референдумът е незаконен.
Хиляди полицаи бяха изпратени от цяла Испания, за да не позволят произвеждането на референдума.
Регионалните сепаратистки лидери обаче се заканиха да го организират въпреки това и призоваха имащите право на глас 5,3 милиона избиратели да гласуват. С постове в социалните мрежи те призовават каталунците да оказват мирна съпротива на властите, но да дадат своя глас. Гласуването ще продължи от 9 часа сутринта, местно време, и ще продължи до 20 часа.
Местните власти предвиждат висока избирателна активност.
Източник: EPA/БГНЕС
В бюлетините за гласуване на референдума има само един въпрос - Искате ли Каталуния да стане независима държава под формата на република? Възможните отговори са "да" и "не".
Днешният ден е изключително важен за демокрацията, заяви в интервю вицепремиерът на каталунското правителство Ори ол Джукерас за телевизионния канал 3.
"Ние преодоляхме много препятствия, но нищо няма да ни спре", допълни той и обясни позицията на местните власти, че ако "ние не защитим своите права, то кой би ги защитил".
Вчера в Барселона се проведе голяма демонстрация от противници на референдума.
Протестиращите развяваха испанското знаме и плакати "Каталуния - това е Испания". Те свалиха надписа "Повече демокрация", който бе разположен на сградата на кметството.
koev
на 01.10.2017 в 19:04:04 #15Дори и Мадрид да признае референдума и какво от това . Каталония ще си остане в ЕС . Нали няма да я преместят в Америка например . Не на насилието и проливане на невинна кръв .
mclaranist
на 01.10.2017 в 17:00:58 #14MrMakaveli и тук не си прав. Каталуния, Крим, Кюрдистан са били в моментите когато има такива референдуми АВТОНОМНИ области в състава на държавите си- собствен парламент и т.н. Отделно в тези държави има ПРИЗНАТИ малцинства и народности, а в нашата конституция държавата ни е еднонационална, без записани малцинства, както и нямаме автономни или полу-автономни региони. Така че да сравним Каталуния, Крим и т.н. с Кърджали и София не върви. И пак казвам, сам по себе си не подкрепям такова делене, но щом допуснаха Косово, да бяха мислили какво може да последва. От там нататък нещата почват лавинообразно да се случват и Запада сам се оплита
Mithrandir
на 01.10.2017 в 17:00:13 #13Уважаеми деца, вие ще ми кажете още малко, че вярвате и във дядо коледа. Каталуния не се отделя защото така му е скимнало на населението. Отделя се, защото това е задвижен и контролиран процес от над-национална сила. А вие продължавайте да си живеете в измисления свят, където хората видиш ли решавали и се самоопределяли.
mclaranist
на 01.10.2017 в 16:57:11 #12giggsn, ето тук си прав. Виждам че сме на едно мнение. Аз това казвам. Но просто ми е интересно как в случаи като Косово- Запада, мас медии и т.н. говорят за победа на демокрацията, на правото на самоопределение и т.н. В случаи в които се минава по мирен път, с референдум, се говори за нелигитимност, за ,,закони" и т.н. Аз за това казах, двойните стандарти не помагат на Запада, защото в край на сметка като бумеранг се връщат. И когато преди викаха с цяло гърло за независимо Косово, за Кипър и т.н., сега гузно мълчат за Каталуния или заклеймяват Крим. В геополитиката няма такова значение, какво пише на хартия, но е по-важно поне да има една ПРАВОЛИНЕЙНОСТ. Иначе се получават големи двусмислици.
MrMakaveli
на 01.10.2017 в 16:53:14 #11Изброените от вас примери са в различни контексти и не могат да се сравнят както от социални, така и от политически съображения. Отделянето на Каталуния би означавало, че Добруджа, София и Кърджали могат да се самоопределят. Навсякъде ще започнат дезинтеграционни процеси и ще се върнем в някакъв съвременен период на Средновековието в Европа...
giggsn
на 01.10.2017 в 16:49:42 #10mclaranist, мислиш ли, че без Косово нямаше да им Крим, Кюрдистан и т.н. Няма да споря с никой от Вас относно устав на ООН или конституция. Но правото винаги е на страната на по-силният - военно и/или политически. А Каталуния няма почти никакава значима международна подкрепа, да не говорим за военна сила. Не споря дали каузата им е справедлива или не. Просто не става така!
mclaranist
на 01.10.2017 в 16:21:00 #9Макиавели, я посочи къде в устава на ООН пише че самоопределянето на народите има КОГАТО има етническо прочистване??? Това последното го ,,въведоха" за да стои добре при случеят Косово. И пак казвам, да бяха направили допитване, а те с бомби и агресия си я отделиха. Напротив, Косово колкото и да ви е неприятно е бурята която отприщи всичко. и забележи- Испания, Русия и др. държави не го приеха, защото вътрешно знаеха какво ще последва. Е, 6 години по-късно света вижда какво пследва- Крим, Кюрдистан, Каталуния. И когато повдигнем въпроса за Косово, всички казват- ама това не е пример. Напротив, след него света вече е друг. И проблема е, както писах че в устава на ООН има два противоречащи си члена- за самоопределение на народите и за ненарушимост на държавните граници. И всеки се позовава на този който му угоден. Сега, това което правят властите в Испания, само нагнетяват радикализъм у каталунците.
MrMakaveli
на 01.10.2017 в 16:10:23 #8mclaranist не сте прав, защото това през 2014 г. не беше във формата на референдум, а на консултация. Също така беше в нарушение на конституцията и съдът го блокира. Няма конституционно основание, което да позволява референдум за независимост. Въпросите за суверенитета се решават с промени в конституцията. Каталуния получава автономност с промени в основния закон. Примерът за Косово не е уместен, защото Хартата на ООН позволява самоопределеност, когато има етническо прочистване. Европа спазва резолюциите на Съвета за сигурност на ООН, а в този случай 1244...В случая с Каталуния правото на отделяне според международното право е, когато има гонения и несправедливости срещу каталунците или след разрешение на правителството и в съответствие с конституцията. Испания е квазифедеративна държава. Ако подобно нещо испанските власти допуснат, държавата може да се разпадне, защото и други области ще поискат независимост. Конституцията на страната е базирана на солидарност. Заради това смятам, че по-голямата част от Испания ще застане зад правителството в Мадрид...
mclaranist
на 01.10.2017 в 15:20:43 #7MrMakaveli, не си прав. Точно преди 3 години, може да бъркам че е 2014, но СЕ ПРОВЕДЕ подобен референдум, но властите не реагираха, а и каталунците го направиха за да ВИДЯТ резултатите. Така че тук не си прав. Щом веднъж са го допуснали, няма как сега да казват- не може. Второто е, че след като Европа допусна случеят Косово, забележете, че каталунци се активизираха ТОЧНО СЛЕД 2008г, сега няма как да им обяснят, че за косоварите може, а за демократичните каталунци не може. Още повече че Косово я отделиха без допитване и с бомби, а тук се говори за РЕФЕРЕНДУМ. И най-глупавото е, че в устава на ООН стои член първо- ПРАВОТО НА САМООПРЕДЕЛЕНИЕ на народите. И малко по нататък има друг член, говорещ за ненарушимост на държавните граници- два изключващи се члена. И съответно всеки чете този член който му отърва. Но пак казвам, проблема е, че Запада изпусна духа от бутилката още 2008г., само за да си направи собствените сметки против Сърбия и Русия. Е сега вече им се връща с лихвите- Крим, а сега и Каталуния. За това и обществата на Запад почнаха да се отвращават от елитите си- ВИЖДАТ ДВУЛИЧИЕТО им
MrMakaveli
на 01.10.2017 в 15:14:01 #6Няма демокрация в незаконно организиран референдум, който погазва конституцията на държавата. Каталунските власти нямат право да организират подобно нещо, тъй като не се допуска от държавата, не е заложено в основния закон и приетото законодателство от страна на местната власт не съответства на закона. Ако се допусне подобно нещо, такъв сепаратизъм в Европа ще бъде пагубен за континента. Какво би станало, ако Бавария поиска независимост, Корсика от Франция или пък София от България...Факт е, че Мадрид сгреши и това ще усложни ситуацията. Испанското правителство не трябваше да го приема само като вътрешен проблем, а и като развитие на Брекзит в Европа - опити за сепаратизъм, подтикнат от популизъм, национализъм и разделение в обществото...Ако испанското правителство беше прибрало урните тази нощ, нямаше да се стига до сблъсъци и полицията изобщо да се занимава...
Mithrandir
на 01.10.2017 в 14:43:30 #5Демокрацията е голуема работа. Скоро и във вашия дом
psp_11
на 01.10.2017 в 14:43:30 #4Какво значи Конституционният съд реши, че допитването до населението е незаконно? А действията на властите довели до това, една област да иска да се отцепи са законни?
Чорлав
на 01.10.2017 в 13:32:56 #3Къде са сега западните призиви да се спре полицейското насилие и да се изслуша народът? Да знаете, че вече ви лъсна двуличния ***!
giggsn
на 01.10.2017 в 11:32:15 #2Не е час по български, но посочи колко грешки си направил в две изречения!
posredstven
на 01.10.2017 в 11:12:34 #1Не знаете ли че в американския тип демокрация мнението на хората т.е референдумите са забранени. Така бе и по комунизма