Тревожност цари в Централна Азия: оттеглянето на Запада от Афганистан остави вакуум във властта, който талибаните сега запълват, коментира германският в. "Зюддойче цайтунг".
Талибаните напредват, превземайки регион след регион в Афганистан. След края на 20-годишната военна мисия на Запада страната сега е заплашена от завземането на властта от ислямистите - и по този начин връщане към дните преди 2001 г., когато САЩ влезе в страната, за да свали самите талибани.
В понеделник в Кабул 15 държави, включително САЩ, Германия, Великобритания и Франция, призоваха талибаните да спрат военната офанзива и да възобновят вътрешноафганистанския мирен процес чрез прекратяване на огъня. Но проблемът е, че талибаните все още не се интересуват от мира. Повече от половината от територията на страната вече е под контрола на талибаните и тази тенденция се засилва.
Вакуумът, оставен от оттеглянето на Запада, сега принуждава съседните държави да действат - това не е първият път в историята на страната, когато съседите се намесват във вътрешно - афганистанските дела.
Самите талибани сега насочват вниманието си към Китай. Един от техните представители каза от South China Morning Post, че помощ за възстановяването на страната и инвестициите от Китай ще бъдат много добре дошли.
Самията официален Пекин следи засилването на ислямистите в Афганистан като заплаха за неговото разпространение в региона и в самия Китай. Проблемът е с малцинството на уйгурите.
Безспорно е, че Пекин активно разширява влиянието си в региона. Китай поддържа близко сътрудничество със съседния на Афганистан Пакистан.
Тази политика се крепи на два интереса: от една страна, Пакистан предлага необходимия коридор за достъп на Китай до Индийския океан. От друга страна, съюзът с Исламабад дава възможност на Пекин да упражни натиск върху основния си съперник - Индия.
Ключовата държава за ситуацията в Афганистан остава Пакистан, чийто апарат за сигурност по исторически причини има най-тесни връзки с талибаните в Афганистан.
Не само Китай и Пакистан, но и Русия следи отблизо ситуацията в Хиндукуш - Москва е особено загрижена за ситуацията със сигурността на афганистанските граници. Външният министър Сергей Лавров обвини САЩ в "прибързано изтегляне на войски", което е изпълнено с разпространението на нестабилност в съседните държави. За Москва това е и възможност да засили собственото си влияние в региона.
Вземете например Таджикистан - тази централноазиатска държава има граница с Афганистан от над 1000 километра - и тя бързо усети последиците от изтеглянето на американските войски.
Хиляди афганистанци, включително войници и полиция, избягаха от талибаните в Таджикистан. Повечето от тях бяха върнати обратно. Президентът на Таджикистан Емомали Рахмон изпрати около 20 хиляди резервисти по границата и помоли Русия да помогне за охраната на нестабилната планинска граница.
Припомняме, че 201-ата руска военна база в Таджикистан е най-голямата руска база в бившия Съветски съюз. Там се намира контингент от 1000 военни.
Променящият се баланс на силите в Афганистан притеснява и Киргизстан, който има етническо малцинство зад Памир в Афганистан.
Туркменистан вече е разположил тежко оръжие и хеликоптери по-близо до границата си с Афганистан и е поставил резервистите в готовност. Западът изтегли войските си от Афганистан - и сега цари безпокойство в цяла Централна Азия.
След терористичните атаки от 11 септември 2001 г. 43-ият президент на САЩ Джордж Буш лично нареди операцията за свалянето на талибаните.
При неговия наследник Барак Обама лидерът на Ал-Кайда Осама Бин Ладен бе убит от американски специални части.
Доналд Тръмп започна изтеглянето на войските и го договори с талибаните.
Действащият американски президент Джо Байдън обяви, че американските войски ще бъдат изтеглени напълно.
Ziezi
на 21.07.2021 в 22:53:57 #2Ей , тъпак N-1 , пак си забравил да си вземеш хапчетата . Даже ще е добре да минеш на по-силни . Олигофрен !
qawsed123
на 21.07.2021 в 22:51:50 #1Според мен, външните войски се изтеглят съвсем безотговорно от Афганистан - създадоха талибаните, намесиха се в живота на тази страна, а сга се изтеглят за да не се месили повече там - отидоха там в мир, а оставят страната във война! - някак ми звучи много нечестно!...Аз не знам какво става там, бяха започнали мирни преговори, освободиха много затворници и изведнъж войната пламна отново? Защо? Нима проблемът няма мирно решение?! Според мен, талибаните лишават голяма част от населението там от мнение с насилието си, а това снижава много възможностите от един спокоен, мирен и проспериращ живот на населението. Те явно възнамеряват да тръгнат по пътя на Иран - да крадат и те технологии като Китай и да се мислят за много велики! Вместо хората да мислят как да подобрят живота си, трябва да се следят, унижават, обиждат защо мислят така или онака...Вместо да се реализират в живота си и да се гордеят със себе си, те ще бъдат роби на една тотална религиознз идеология - мъчете се тук за да сте щастливи като умрете! А като умре човек няма нужда да бъде щастлив - просто вече няма човек, а една енергия не може да бъде щастлива или нещастна...Както и да е!..Смешно е да живееш с фантазии - човек е създаден от бога да живее такъв, какъвто го е създал, а не такъв, какъвто си измисля, въобразява...Но...това си е негов избор как ще живее - избор, който талибаните не искат да дадат на хората! Те ще им налагат как да живеят с насилие! - нещо, което само бог може да си позволи, защото знае достатъчно за да го направи...Не може един незнаещ човек да прави хирургическа операция - опасността да убие човека ще бъде много голяма! Ето защо според мен, талибаните трябва да се откажат от насилието и да седнат на масата за преговори с аргументи и факти, не с куршуми!...Насилието е висша форма на безсилие!-нито един проблем в човешката история не е бил решен с насилие! Досега човечеството успяваше да продължава напред ВЪПРЕКИ насилието и многото жертви, докато днес вече е кристално ясно, че нищо не може да се направи с насилие - не можеш да накараш един талант да твори насила! Човекът или иска да го направи или не и чуждата власт тук е неприложима - няма криле в едно творчество под контрола на насилието...Умразата трябва да се изкорени в обществото чрез друго по-истинско и по-дълбоко разбиране, знание, умения...Аз смятам че само по този път можем да продължим напред и вместо афганистанците да се оставят сами пред дулата на оръжията, да им се помогне да стигнат до мира и разбирателството - щом има проблем, то има и решение за него, за всяка болка си има билка!