Съпредседателят на Демократична България Христо Иванов заяви пред журналисти, че е разочарован от проваленото от ГЕРБ заседание на Комисията по външна политика.

Ако ние изпуснем прозореца на френското председателство, за което всички сме съгласни, че е добро, можем да го изпуснем и рискуваме повече то да не бъде на масата, предупреди Христо Иванов.

Ние носим отговорност за това да се възползваме от протегнатата ръка от Франция.

Франция положи големи усилия българските интереси и очаквания да бъдат отчетени в такава висока степен, за да може правителството и депутатите да кажат, че това предложение, което прави френското председателство, е добро, подчерта Христо Иванов

И Външна комисия блокира по френското предложение за РСМ

И Външна комисия блокира по френското предложение за РСМ

Без празни приказки: Чака решението на Министерски съвет

"Франция и ЕС застанаха зад България. Ние имаме пробив и трябваше да обсъдим днес този пробив, за да видим накъде вървим напред и да можем да вземем решение, а вместо това с процедурни основания напълно и безотговорно беше провалена комисията. Аз започвам да се притеснявам, че ставаме имитация на подкрепа, а не на истинска такава", изтъкна Иванов.

Петър Колев, активист от организациите на македонските българи (председателят на Граждански демократичен съюз в Република Северна Македония - б.р.), добави, че има ясна крачка напред, изразена в предложението на френското председателство.

В същото време има детайли, които трябва да бъдат ясни разгледани и добре пипнати в посока на ясните гаранции, които очакват българите в Северна Македония. Бързането за вземане на едно или друго решение не знам доколко на този етап би била най-правилната посока за българското поведение, каза Колев. 

Бучковски: Изявлението на Борисов е лидерски ход

Бучковски: Изявлението на Борисов е лидерски ход

С подобни декларации възстановяваме доверието помежду ни, каза той

Евродепутатът от ВМРО Ангел Джамбазки заяви, че френското предложение не дава гаранциите, които България би трябвало да извоюва. Няма никакви срокове в намерението на ЕК да бъде гарант, а самата ЕК не може да бъде гарант.

Гарант може да бъде единствено съвета на ЕС, а прехвърлянето на отговорността върху ЕК е подписването на празен чек, с който ще се даде възможността на Северна Македония да започне преговори и да направи това, което всъщност прави десетки години - да не променя абсолютно нищо, каза Джамбазки.

Зинаида Златанова: За пръв път България отива без позиция на Европейски съвет

Зинаида Златанова: За пръв път България отива без позиция на Европейски съвет

Това е разпад на институциите и ползване на външнополитически теми за вътрешна политика

Той разкритикува и позицията на ГЕРБ за френското предложение, като добави, че това е равнозначно на национално предателство.

"Съжалявам, че този човек (Бойко Борисов - б.р.) отстъпи от позициите, които разумно поддържаше във времето, в което бяхме част от едно управление. Това нещо ще му тежи дълги години", предупреди Джамбазки. 

Припомняме, на 17 ноември 2020 г. България наложи вето за начало на преговорите за присъединяване към ЕС на РС Македония, но не и на Албания. Причина за ветото са нерешените въпроси между София и Скопие, опита Македония да открадне части от историята ни, непризнаването на българите като държавотворен народ, нападенията над български граждани, паметници и културни центрове.

Припомняме също, че председателят на Граждански демократичен съюз в Република Северна Македония Петър Колев определи като брутален фалшификат преброяването в Северна Македония. До февруари 2021 г. над 140 000 души от Северна Македония са взели български паспорти, с които добиват двойно гражданство - българско и македонско. При преброяването през март 2022 г. В Северна Македония само 3504 българи се осмелиха да признаят своя произход. По думите на проф. Проф. Иван Илчев след 100 г. преследвания 3500 признали, че са българи в РСМ, е много.

На 4 юни 2022 г. бе подпален българския културен дом в Битоля.

На 15 юни 2022 г. Министерският съвет прие решение всички предложения по казуса със Северна Македония, различни от досегашната българска позиция, да бъдат директно внасяни в Народното събрание. Държавният глава Румен Радев насочи вниманието и към Протокола, който засягал точно темите за културно-историческото наследство и езика на омразата.

На 20 юни 2022 г. президентът Румен Радев обвини премиера Кирил Петков, че блокира и най-доброто предложение за РСМ, тъй като от компетентност на Министерски съвет е да актуализира Рамковата позиция и едва след това тя трябва да бъде внесена в Народното събрание.

Преди това именно темата Република Северна Македония и ветото, наложено от страната ни върху Преговорната рамка се превърна в изтъкваната от ИТН причина за напускането на управляващата коалиция, а лидерът на партията Слави Трифонов окачестви действията на премиера Кирил Петков като национално предателство.

На 21 юни - денят, когато в парламента се водеше дебата за вот на недоверие след призив от партия "Продължаваме промяната" външният министър в оставка Теодора Генчовска свали грифа "Секретно" от документите по преговорите с Република Северна Македония и заедно с предложението на френското председателство цялата преписка по Преговорната рамка с РСМ би трябвало да е вече в ръцете на депутатите.

Три последователни дни държавният глава Румен Радев критикува премиера, че се опитва да прехвърли отговорността на Народното събрание при положение, че решението се намира в ръцете на Министерски съвет и Рамковата позиция трябва да бъде актуализирана от него.

На 22 юни 2022 г. лидерът на опозиционната партия ГЕРБ Бойко Борисов също призова премиера Петков да не се страхува, като му обеща гласуването на депутатите от ГЕРБ в подкрепа за френското предложение.

Малко по-късно говорителят на правителството Лена Бориславова коментира, че кабинетът отказва предложението на Борисов.