Въвеждането на гласуване по пощата или електронно за тези избори би било авантюра, която би подрило в аванс доверието в изборния процес. Това е мнението на вицепремиера Томислав Дончев. Въпреки че в студиото на БиТиВи той два пъти заяви, че има лични симпатии към този вид гласуване.
Затова и за предстоящите избори през пролетта на тази година това не би могло да се случи. Такова гласуване за 2 или 3 месеца не би могло да се случи. Минусите биха били повече от плюсовете, категоричен е Дончев. Той предупреди, че няма по-голяма криза от тази да приключим с изборен резултат, в който гражданите не вярват.
В тази посока той разкритикува и постоянното говорене за възможността изборите да бъдат контролирани и съответно фалшифицирани от управляващите. Не правителството управлява изборния процес, негов господар е Централната избирателна комисия, а правителството само подпомага процеса.
В дебата какъв да бъде изборния процес, Томислав Дончев не вижда нищо лошо, но е притеснен от устойчивия рефрен за фалшификация на резултатите, защото това подрива доверието в ЦИК, а и в политическата система по принцип.
Томислав Дончев припомни, че ГЕРБ като политическа сила до този момент не са се явявали на парламентарни избори, които да са организирали и въпреки това са ги печелили. Да сте чули, че президентските избори, спечелени от Румен Радев са фалшифицирани, зададе реторично въпрос вицепремиерът и настоя на това, че всяка една политическа партия има свои наблюдатели в избирателите комисии.
Иначе на консултации, ако ГЕРБ получат покана от президентството, ще се отзоват. На въпрос дали премиерът Борисов ще отиде, Томислав Дончев не отговори конкретно, а заяви: "Аз и мои колеги." Въпреки това той смята, че тези консултации са закъснели - времето за тях било лятото или есента на миналата година, тъй като мнението на всички институции и организации не препоръчват промени в Изборния кодекс в последния момент. "Всякакви радикални промени в ИК трябва да се избягват преди изборите, това е недобра практика. Добре е да проведем избори по план максимално близък до утвърдения в практиката", според Томислав Дончев.
От ГЕРБ нямат претенции за датата на изборите - 28 март, 28 април или 28 май. "Датата 28 март не е предложение от наша страна, а императивно припозната от президента. Нямам съмнения, че се е шегувал, споменавайки тази дата", заяви Томислав Дончев.
Припомняме, на 7 декември 2020 г. президентът Румен Радев призова изборите да се проведат в първия възможен момент и посочи датата 28 март. Сериозен дебат с нападки обаче по датата се разрази едва в първите дни на новата година, след като държавният глава реши да свика консултации за провеждането на изборите. Премиерът Борисов го обвини в опит да отложи тази дата, попита кой му диктува промяната и настоя на това, че вече датата на вота е определена, макар и да няма издаден указ, както е по Конституция.
Иначе различните предложения за провеждане на изборите Томислав Дончев коментира:
За излъчване на преброяването в реално време - чудесна идея, но има притеснение за малките и отдалечени населени места, където телекомуникационните кампании не поддържат добър обхват.
Избори в два дни - не е добра идея, а и изисква промени в Изборния кодекс.
Гласуване чрез посредник или от автомобила - неприложима у нас практика.
Гласуване на открито - неприложимо, тъй като не може да има прогноза за времето за толкова дълъг период напред във времето.
Прозорци/коридори за гласуване - идеята се обсъжда и е относително приложима. Даването на възможност обаче на карантинирани граждани да влизат в помещенията ще демотивира членовете на СИК, тъй като ги принуждаваме на контакт и с болни.
Мобилни избирателни секции - според Томислав Дончев изборните администрации биха могли да се справят, като се увеличат екипите с ваксинирани вече или преболедували служители.
Иначе Томислав Дончев увери, че МВнР е максимално мобилизирано и работи за това да осигури максимален брой българи да могат да гласуват в чужбина, но това зависи от самите ограничителни мерки покрай пандемията в самите държави.
dddddd
на 12.01.2021 в 22:14:20 #7Това е и основният проблем за гласуването по интернет. Няма никаква гаранция какво се случва зад компютъра. Една от функциите на секционната комисия е да види на живо човекът, който гласува - сам, по своя воля.
dddddd
на 12.01.2021 в 22:11:36 #6nasich на 12.01.2021 в 02:02:46 Ти сам си посочил какъв е точно проблемът с гласуването по пощата. Бюлетините получаваш ти и цялото ти семейство. Заедно ли решавате за кого да гласувате? Затова в тъмната стаичка влиза по един - личен вот, а не влиза цялото семейство да гласува заедно. Това е тайната на вота. Хайде сега си представи, че бюлетините, получени по пощата не ги попълва цялото твое семейство, а работници във фирма под зоркия поглед на работодател, тумба граждани, под зоркия поглед на вожда или група хора, под зоркия поглед на този, който им дава пари. Сега става ли по-ясно защо гласуването по пощата е твърде опасно и ще засили купеният и корпоративен вот? Защо толкова очевидни неща трябва да се обясняват толкова пъти и толкова хора да се правят на неразбрали?
dddddd
на 11.01.2021 в 23:45:23 #5Проблемът на електронното и гласуването по пощата не е толкова до обработването на самата бюлетина, макар наистина доста да оскъпи изборите (както безмислената идея с машините). Проблемът е какво се случва преди пускането на бюлетината, кой я попълва, дали не е работодател, приятел - срещу скромна сума пари, някой от семейството... Съвсем сигурно ще се увеличи купеният и корпоративният вот - съвсем ще се уляснят. Да припомним за селото в Полша - всички около 250 бюлетини се оказаха за ДПС. Разбира се, явно там изборната комисия е била измислена, но с електронно гласуване и такова по пощата дори ще отпадне труда на купувачите и тарторите да се мъчат да откриват комисии или да обясняват на Хасан как точно се гласува. Отделно са възможностите за фалшификации и проблемите за оспорване на вота в съда при съмнения. Сега, при оспорване, изважда се чувал, изсипва се и започва да се брои. Как ще стане проверката при електронно гласуване или такова по пощата? Писма ли ще си пишат с човека за да го питат дали и за кой е гласувал? Много проблеми ще изникнат, най-вече ще се засилят съмненията за честността на вота. Дори и при сегашната система все някой умник ти обяснява, че Цветанов броял бюлетините.
dddddd
на 11.01.2021 в 23:23:22 #4yavor-moskov на 11.01.2021 в 21:57:00 Браво за информативния коментар. Наистина, технологично е възможно - но в САЩ, където тази практика е въведена отдавна, разстоянията са огромни, миграцията също и т.н. а през годините са изчиствани специфични грешки. Но най-важното за работата на такава система са регистрираните гласоподаватели. Таква практика, ако не бъркам, има само в САЩ. Но и там се вижда на изборите какво се случва. И не само сега, преди 20 години седмици наред броиха бюлети във Флорида. Затова много трябва да се внимава какво се предлага. Сега Изборният закон е доста добър. Ако се появи смислено предложение вероятно веднага ще бъде прието. Но толкова небивалици се появяват като "идеи", особено при консултиращите се при Радев.
yavor-moskov
на 11.01.2021 в 21:57:00 #3Това не е вярно. Тук, в щата Джорджия се гласува по пощата от 23 години без проблеми. Изпраща се изборна бюлетина с вградени водни знаци и други защити до всеки легитимен гласоподавател, който онлайн поръча такава от сайта на избирателната комисия. Като я попълни и изпрати пощите събират тези бюлетини в специални сейфове в присъствието на представител на губернатора и шериф. В изборния ден сейфовете се отварят публично и започва отварянето на пликовете. Всяка бюлетина се преглежда от един демократ и един републиканец за валидност и резултата се нанася в системата. Ако двамата са на разлчно мнение относно валидността на бюлетината, викат избирателен супервайзър да отсъди. Ако се опиташ да гласуваш присъствено, а си заявил предварително бюлетина по пощата, този опит за двойно гласуване автоматично се засича от компютърния софтуер. Бил съм досега в изборни комисии и като наблюдател 6 пъти и никога не имало проблеми. Единствения минус е, че Сметната палата на щата изчисли, че заради спецификата на гласуването по пощата разходите са близо 9 пъти по-високи отколкото при присъственото гласуване и много се натоварва капацитета на самите пощи.
GolaVoda
на 11.01.2021 в 20:42:34 #2Радев е неопитен и глупав. Гласуването по пощато много трусно се верифицира. С гласуване по пощата може да спечели единствено по комбинативния мошенник.
karamazov
на 11.01.2021 в 18:44:33 #1Гласуването по пощата ще превърне ДПС във втората по големина политическа сила в България след ГЕРБ. Нима Радев е толкова сърдит на Нинова, че прави всичко възможно БСП да стане от втора, трета политическа сила в новия парламент? Толкова ли е сляп, да не вижда лавината от гласове от Турция която ще предизвика? Или някой му го е поръчал този ход обслужващ партията на Доган? Ех, Радев.......Радев..! Що не си караш самолета, вместо да се бъркаш некадърно в политиката!