Депутатите от Комисията по отбрана в Народното събрание решиха на второ четене България да предостави въоръжение и боеприпаси на Украйна, след като в петък това, макар и след разразили се бурни страсти, бе прието на първо четене и в зала.

Не бе прието предложението на Българската социалистическа партия да бъде обявено публично в конкретика какво оръжие ще предоставим на Украйна. "Това значи да се публикува в Държавен вестник класифицирана информация, което не виждам как ще стане", контрира идеята председателят на комисията Христо Гаджев.

"Дали помощта ще бъде достатъчна - надявам се това да е един първи етап. Надявам се България да окаже и последваща помощ на Украйна, каквато е и волята на народните представители с решението им от 3 ноември. А дали ще има съществена роля - ще има със сигурност резултат, тъй като едната част, която ще бъде предоставена, ще бъде за защита на населението и обекти от въздушни атаки", коментира Гаджев след заседанието.

Дмитро Кулеба благодари на България за военната помощ

Дмитро Кулеба благодари на България за военната помощ

България сключила оръжеен договор за 500 млн. лв. за Полша

България ще предостави и реално въоръжение за Украйна, а не само такова, което намиращата се във война държава да използва на военни учения, заяви депутатът, опровергавайки думите на служебния премиер Гълъб Донев от преди дни.

"Има два елемента. Самото решение на Министерски съвет има две точки - за предоставяне на оръжие на Украйна директно, втората е за включване на България в мисията за обучение на украински военни", отговори на въпрос на News.bg той. Реално, добави Гаджев, Украйна ще получи въоръжение, което ще бъде ползвано - дали на фронта или в тила, по усмотрение на украинското военно министерство.

Депутатът от партията на Борисов изрази и увереност - решението за предоставяне на оръжие ще влезе за второ гласуване в пленарна зала още тази седмица.

Нито С-300, нито самолети даваме на Украйна, увери Димитър Стоянов

Нито С-300, нито самолети даваме на Украйна, увери Димитър Стоянов

Продължаваме да охраняваме небето си с МиГ-29

Обучението на военни касае единствено санитари, като ще бъде провеждано на етапи за срок от една година във ВМА, конкретизира на свой ред военният министър Димитър Стоянов.

"След ратификацията от НС има още една стъпка - трябва да има указ от президента, който да потвърди споразумението. Преди това няма как да предоставим исканата техника на украинската страна", подчерта изрично военният министър. А как ще процедира държавният глава, той не уточни. "Този въпрос е към президента", лаконичен бе той.

"Това е детайл, преди който няма как да предоставим въоръжение", допълни все пак Стоянов.

Той бе категоричен още - предоставяното въоръжение от резервите на Българската армия по никакъв начин няма да накърни отбранителните й способности.

Премиерът отказа да отговаря на литературен въпрос на Нинова

Премиерът отказа да отговаря на литературен въпрос на Нинова

Нинова поиска уважение към институцията НС