Изключването на Делян Пеевски е логичен ход. Това заяви пред БНТ Илхан Кючюк. По думите му това е следствие от редица нарушения на Пеевски. Имало много основания за неговото изключване.
ДПС е уставна партия и много държи на това, категоричен бе Кючюк. Ние взехме политическо решение, допълни той. Пеевски може да обжалва решението пред Контролната комисия.
С какъв кворум Делян Пеевски изключване хора от ПГ, попита евродепутатът.
По думите му почетният председател има правомощията да изключи Делян Пеевски. Това решение е легитимно, категоричен бе Кючюк.
Изключването на Делян Пеевски е желано и очаквано, подчерта той. Хората искали ДПС без Пеевски. Изключването се забавило, защото им е даден шанс сами да си тръгнат. Евродепутатът посочи, че в последните месеци Делян Пеевски се държал девиантно. Сега ДПС на Доган ще спасява България от бухалките на Пеевски, стана ясно от коментара му.
Илхан Кючюк не знае в коя организация на партията членува Пеевски. В политиката всеки плаща своята цена рано или късно, изтъкна евродепутатът . ДПС ще бъде по-силна партия, категоричен бе Кючюк.
Успехът на служебния кабинет ще стане ясен през отношението към Делян Пеевски и аватарите му, според него.
Искра Михайлова не е кандидат за еврокомисар на ДПС, а на Делян Пеевски, подчерта той. Освен това тя станала заместник-председател на партията, без да е член на партията. Страхът беше обсебил цялата партия, сподели евродепутатът. Както Берлинската стена падна, така и Делян Пеевски ще си отиде, когато сме заедно, посочи Кючюк.
Виждам много възможности за ДПС след Делян Пеевски, изтъкна още той.
Припомняме, че във вторник стана ясно, че Централното оперативно бюро на ДПС е решило да изключи Делян Пеевски и още 7 членове от Движението.
Напрежението в ДПС стана явно по време на гласуването на проектоправителството на ГЕРБ-СДС с премиер Росен Желязков на 3 юли. Ден по-рано обаче от ПГ на ДПС беше изключен Рамадан Аталай, знаково лице за ДПС.
На 10 юли Ахмед Доган призова за оставката на Делян Пеевски и написа, че в ДПС има опит за вътрешнопартиен преврат, "за да се използва партийната власт за лични и групови интереси и най-вече да се промени политическият профил на партията". Почетният председател поиска оставките и на още петима членове на ръководството на партията - Халил Летифов, Станислав Анастасов, Хамид Хамид, Ертен Анисова и Радослав Ревански. Досега обаче оставката на вече отстранения Йордан Цонев не бе искана.
Оставки така и не бяха подадени, а междувременно парламентарната група на ДПС под ръководството на Делян Пеевски се сви значително от втора до четвърта политическа сила в 50-ото Народно събрание.
Война между двете крила в ДПС се води, както за административната сграда в София, така и за официалния сайт. Отделно на това от ДПС се оплакаха два пъти на институционален тормоз, включително внесоха сигнал в европейските органи.
Само часове преди решението за отстраняване на Пеевски от партията, самият той номинира Искра Михайлова - също вече изключена от ДПС, за еврокомисар.
Партийната битка обаче върви и с финансово преразпределение става ясно от търговските регистри, където вече е записано, че Ахмед Доган не е собственик на ТЕЦ Варна - първото му излизане в полето на бизнеса.