Ивайло Калфин подари на британския политик Найджъл Фараж часовник, за да му напомня всяка минута, че не е прав с прогнозите си за вълна от гладни българи на британските острови след отпадането на ограниченията за работа на 1 януари 2014 г.
Двамата се срещнаха в София, където британската телевизия Channel 4 снима филм за Фараж в навечерието на местните избори във Великобритания на 2 май.

Електронният часовник е изобретен именно от български емигрант. Сложете го на бюрото си, за да ви напомня, че грешите с прогнозите, с които плашите съгражданите си. Българите нито са заплаха, нито ще изядат социалните помощи на британците", каза Калфин на Фараж.

В интервюто (под формата на разговор с Фараж) Ивайло Калфин подчертава, че от 6 г. българите вече могат да пътуват, да живеят и да учат във Великобритания и че единственото, което ще се промени след 1 януари е, че тези, които работят на черно, ще излязат на светло и ще почнат да правят вноски към британската социална система, а не да я ограбват, както твърди Фараж. След отварянето на трудовите пазари ще идват хора, които търсят работа, а не помощи.

По данни на британската статистика между 30 000 и 35 000 българи (2009 г.) живеят на Острова и всеки четвърти от тях е студент. От такси и за издръжка близо 5000-те български студенти внасят в британската хазна по 10 млн. евро годишно. На 600 британци, които нямат работа, един е българин.

Калфин подчерта, че вероятността емигрантите да получат социални помощи е много по-малка, отколкото британските граждани.
Оказало се, че Калфин е единственият български политик, престрашил се да влезе в директен спор с Фараж.
Екипът, снимащ филма е споделил, че са търсили представители на различни български институции и политически партии, но никой не се е решил да се изправи срещу британския политик.