Държавният глава Румен Радев подписа указ за освобождаването на Димитър Георгиев от поста председател на Държавна агенция "Национална сигурност" (ДАНС) и втори указ, с който назначава за председател на ДАНС Пламен Тончев, съобщиха от президентството.
По-рано днес Министерският съвет гласува решение, с което предложи шефът на ДАНС да бъде уволнен. Мотив за уволнението е излизането в неплатен отпуск, който ще трае до края на служебното правителство, като действие, уронващо престижа на службата. Припомняме, че освен шефа на ДАНС, и шефът на ДАР - разузнаването - също беше пуснал такъв отпуск.
Правителството предложи за поста Пламен Тончев, който досега беше директор на регионалната структура на службата в Кюстендил.
Официално като причина за отстраняване му се сочи "уронване на престижа" на службата, но самият Георгиев смята, че освобождаването му като председател на Агенцията е "неразривно свързано с разкритите руски шпиони в България".
Служебният премиер Стефан Янев упрекна Димитър Георгиев за това, че си е взел отпуск при встъпването на новото правителство. "Не е толкова трудно да дефинираме основите на тези мотиви. В поведението си този председател създаде прецедент, с което накърни престижа на службата, и създаде основание да се смята, че действията му са политически ориентирани." - смята Янев.
Експремиерът Бойко Борисов е категоричен, че единствената причина за отстраняването на шефа на ДАНС е било разкриването на шпионската мрежа на Русия. "От тук нататък никой никога в България повече няма да разкрие руски шпиони. Никога повече някой няма да си сложи главата в торбата." - прогнозира той.
Да сменяш шефа на ДАНС, когато си само един служебен министър - това е реваншизъм, добави Борисов.
Припомняме, през 2019 г. председателят на движение "Русофили" Николай Малинов бе обвинен в шпионаж в полза на чужда държава в аферата, която бе разкрита от прокуратурата през август месец миналата година.
На 23 септември 2019 г. България изгони двама руски дипломати, обвинени в шпионаж.
На 29 октомври 2019 г година МВнР обяви за персона нон грата и друг руски дипломат. Той беше уличен в шпионаж. За това стана ясно след като от прокуратурата съобщиха, че първи секретар от посолството на Русия е действал като шпионин в България от почти една година.
През декември месец 2020 г. МВнР обяви за персона нон грата дипломат от руското посолство в София, след уведомление от главния прокурор, че в рамките на досъдебно производство е установено как въпросният дипломат е събирал информация, представляваща държавна тайна.
На 18 март бяха задържани двама по подозрение за шпионаж. По-късно от Министерството на отбраната потвърдиха, че има двама арестувани военни. След това стана ясно, че по тази афера има шестима заподозрени.
На 22 март в 5 сутринта остави и петимата задържани за шпионската група в ареста. Шестият участник, който също бе задържан миналата седмица, е с наложена мярка гаранция, тъй като съдейства напълно на разследването.