Избирателната активност в националния референдум е била 50,59 на сто според 100 процента обработени протоколи на СИК в РИК, обяви говорителят на ЦИК Цветозар Томов пред БТА.
Резултатът е по-нисък от последните парламентарни избори - около 51.26%. Разликата е 0,67% по-малко от необходимите гласове, които да направят резултатите от допитването задължителни.
Малко по-рано, при преброени 99.37% протоколи се оказва, че само 37 600 гласа не стигат, за да бъде референдумът задължителен, съобщи пред БНР Томов.
Според Томов, до последния момент няма да е ясно дали националното допитване ще премине границата , за да бъде задължителен. Процентът на гласувалите в националния референдум трябва да бъде толкова, колкото е била активността на последните парламентарни избори - около 51.26% или малко над 3.5 милиона души.
Законовото изискване е в допитването да са участвали повече от гласувалите на последните парламентарни избори. Това са 3 500 585. Моментните данни на ЦИК показват, че в референдума са гласували 3 462 939 гласоподаватели.
hmmm
на 08.11.2016 в 22:39:53 #3Брей, Пантю, този път си пропуснал редовният ти фаталистки стил и си решил да задаваш въпроси.Или пък може би не. Ето и малко други отговори и гледни точки. Първо - допитванията в България са прекалено малко и всеки един такъв, дори и да е разход се осмисля заради замият референдум. Второ - ясно си личи че механизмът и изискванията за рефрендум са неподходящи не добри и до такава степен все още сбъркани и омотани че буквално прозира нежеланието на властта да се допитва до народа. От друга страна народа става скептичен към това му право, когато се симулира изопачава по такъв начин години наред като някакво безсмислено рядко явление за което той трябва и да си плати. Може би определението - фасадна демокрадция тук е доста уместно. Трето - Славчо чалгарски отдавна е известен с политиканстването си, още от кукуто че до ден днешен, тук няма нищо ново, проблемът е че толкова години не е пипнат, а напротив - властта разправя вицове за себе си през него. И в един момент ако има някакъв важен въпрос, но представен от него, става като историята за лъжливото овчарче, също вид популизъм, но с обратна посока.Четвърто - независимо каква е системата - мажоритарна или не, корупцията трябва да се бори, а не да се предваш предварително за да зачеркнеш едната или другата. Иначе за субсидията си прав че не е формулиран въпроса правилно.
Пантю
на 08.11.2016 в 17:04:49 #2Не! - на популизма пробутан от зевзеците(сценаристи в Шоуто на Слави)! Народа ни не се ли хваща, че примерно, ако е риба ще се лови на дръжката на бастун, от наивност и доверчивост! Законодателят трябва да ни предпази с промени в закона от подобни въпроси, хвърлени на референдум, без никаква политическа и социална обосновка! Хей така - Мажоритарни избори! Защо бе зевзеци? Какво е по-доброто, освен, че искате да увековечите ГЕРБ на власт, ако това се приеме, а търговията за гласове да стане много ефективна! Та, страната се разбива на 240 избирателни региона, секции! Поне 10 пъти по-лесно става заемането на депутатско място с купени гласове! Защо 1 лв. на глас субсидия за политическа дейност? Защо да не са два лева? Къде са Ви разчетите? А, за задължителното гласуване? То, го има в закон вече, но, се пита народа, за да се създаде впечатление, че и другите въпроси са правилни и нужни!
Ангелинов
на 08.11.2016 в 15:55:28 #1Станчо учиндолски не можа да мобилизира масата чалгари, въпреки чалга концерта на орлов мост. Също така въпреки че два от въпросите му имаха смисъл. Простия чалгарски народ не може да бъде накаран да гласува през уикенда, понеже тогава е момента за жулене на пърцуца с туршийка. Трябва да го направят или задължително гласуването, или да има някаква награда (пари например) за да си дотътри чалга-гласоподавателя косматия тлъст дирник до урните. Яжте бахура сега, прости чалгарчета.