През октомври месец 2023 г. е съгласуван между МВнР и президентството извънреден и пълномощен посланик на България за Украйна, но процедурата не е доведена докрай.

Това заявява тази сутрин от президентството, обявявайки че позицията е в отговор на "изпратени въпроси и на спекулации" в публичното пространство.

От президентството посочват, че в края на миналата е протекла съгласувателната процедура за назначаването на нови български посланици.

"В рамките на съгласувателната процедура за назначаването на нови български посланици през октомври 2023 г. в президентската институция са постъпили редица мотивирани от министъра на външните работи предложения." По това време на власт беше правителството Денков - Габриел, което означава, че външният министър Мария Габриел е съгласувала име с президента Румен Радев за наш посланик в Киев, а от президентството уточняват, че "държавният глава е уважил мотивите на външния министър".

Решението на Министерския съвет обаче след това не е прието или поне такова не е постъпвало в Администрацията на президента, за да стане основание на указ от държавния глава.

В края на изявлението от тази сутрин на президентството отсичат - "Отговор на въпроса защо не е завършена процедурата за назначаването на предложения от МВнР кандидат, следва да се търси там". Според синтактичните и граматични правила на българския език за използване на местоимения и наречия за заместване на имена последното изречение от позицията на президентството означава, че отговор трябва да даде Министерски съвет.

По информация на Нова телевизия съгласуваното име за назначение е Петър Танев.

Румен Радев нахока Главчев за изпращането на Николай Ненчев за посланик в Киев

Румен Радев нахока Главчев за изпращането на Николай Ненчев за посланик в Киев

Иска професионалист с доказани качества на поста

Вчера надвечер премиерът по времето, което сочи държавния глава, Николай Денков отрече да е участвал в процедура по съгласуване на посланик на България в Киев. Това означава, че съгласувателната процедура е спряла в Министерство на външните работи, което бе ръководено от Мария Габриел.

Скандалът между институциите с две поредни позиции на Президентството рано сутрин започна с обявеното име от Соломон Паси за врид. посланик на България в Киев - Николай Ненчев. Според Румен Радев бившият военен министър и лидер на БЗНС не е подходящ за посланик на тази позиция, а правителството на Димитър Главчев заобикаля конституционната процедура с това назначение. Вицепрезидентът Илияна Йотова дори бе по-остра - според нея тази процедура "погазва" Конституцията. 

Премиерът Димитър Главчев отхвърли обвинението за нарушаване на правилата и процедурите.

Румен Радев: Главчев не разбира с какво се е заел, камо ли да оглави МВнР

Румен Радев: Главчев не разбира с какво се е заел, камо ли да оглави МВнР

Като нелепи фантазии определи твърдението, че се коалира с ГЕРБ и ДПС

Припомняме, че управлението на самото служебно правителство започна с напрежение между Министерски съвет и президенството. Малко след встъпването си в длъжност Главчев поиска държавният глава да смени Стефан Димитров, до този момент български посланик в Черна гора, начело на МВнР със зам.-председателя на ГЕРБ Даниел Митов, а след отказа за това лично Димитър Главчев пое и управлението в МВнР, съвместявайки два поста. Президентът Румен Радев не беше съгласен и с това, но издаде указ.

Светкавичните рокади в МВнР бяха без прецедент - освен че се случиха в първата седмица от управлението на служебния кабинет, бяха провокирани от един коментар предния ден на лидера на ГЕРБ Бойко Борисов пред партиен актив, което постави сериозно съмнение за пряка политическа намеса.

Смяната бе обоснована с "липсата на връзка" с външния министър в момента, когато Иран атакува Израел. Неофициално обаче именно позицията на Димитров по войната в Украйна се спряга за причина за смяната.

Радев: Правителството дължи обяснение за поетите ангажименти за войната в Украйна

Радев: Правителството дължи обяснение за поетите ангажименти за войната в Украйна

Президентът не приема страната ни да бъде безсрочен донор до победата на Киев

Това не е първият сблъсък на Румен Радев директно с Николай Ненчев, който беше министър на отбраната в периода 2014-2017 г. във второто правителство с премиер Бойко Борисов, коалиционно с Реформаторския блок. Ненчев беше представител именно на коалиционните партньори на Борисов, като му бяха повдигнати обвинения за неизпълнение на договора с руската РСК "МиГ" за доставка и ремонт на изтребителите ни МиГ-29. Вместо от руската фирма-производител, Ненчев поиска от полска компания да ремонтира изтребителите ни.

Ненчев бе напълно оправдан, на всички инстанции - първата оправдателна присъда за Ненчев по това обвинение бе през юли 2019 г. Второто опрадвание - юли 2020 г. и окончателното през 2021 г.

По делото като свидетел се явяваше именно вече президент Румен Радев. От тогава можем да припомним и засекретяването на процеса, но и установеното разминаване между твърденията от вътре и вън залата на държавния глава. Така например тогава Радев преди да влезе в залата заяви, че Николай Ненчев е катастрофирал с договора с Полша за ремонта на изтребителите МиГ-29. Друго заявил обаче Радев като свидетел в съдебната зала, заяви обаче адвокатът на Николай Ненчев - Менко Менков - с показанията си Радев направил "на пух и прах" обвинителната теза.

Николай Ненчев: Управляващите се придържат към опорните точки на Москва

Николай Ненчев: Управляващите се придържат към опорните точки на Москва

Недопустима намеса на президентството…