Проблемите в изборния процес и необходимостта от промени в Изборния кодекс (ИК) бяха обсъдени на организирана от "Възраждане" кръгла маса. Форумът събра експерти от различни области, представители на неправителствени организации и юристи, които коментираха установените пропуски и нарушения в последователните изборни цикли. Участваха Никола Тулечки от Обединението за честни избори (О.Ч.И.), Стоил Цицелков и Тома Томов от Демократичен център, Благовест Кирилов и адвокати от различни области.
Цвета Рангелова от "Възраждане" заяви, че събраните сигнали за изборни нарушения и установените проблеми по време на последните избори налагат широк обществен дебат. "Идентифицирахме няколко категории нарушения - както от участниците в изборния процес, така и от институциите. Това ни доведе до извода, че е необходимо да търсим решение чрез промяна на изборния процес", коментира тя.
Депутатът от "Възраждане" Деян Николов обяви, че партията разполага с проектозакон за промени в Изборния кодекс, но подчерта, че той е отворен за допълнения и предложения. "Честността на изборите е под въпрос заради купения и контролирания вот, а технологиите в провеждането на изборите носят свои специфични предизвикателства. Установихме проблеми на всяка стъпка - от предизборната кампания до самия изборен ден и дори след него", отбеляза той.
Една от основните препоръки на "Възраждане" е да се премахне преброяването на бюлетините в секционните избирателни комисии (СИК) и този процес да бъде изнесен към районните избирателни комисии (РИК). Според Николов човешкият фактор в СИК често е източник на сериозни манипулации. "Предлагаме преброяването да се извършва в РИК, с видеонаблюдение и онлайн предаване. Това не е панацея, но ще намали до голяма степен възможностите за нарушения", допълни той.
Като друг ключов проблем Деян Николов посочи зависимостта от "Информационно обслужване" при обработката на резултатите. "Смятаме, че тази структура трябва да бъде премахната от изборния процес. ЦИК трябва да поеме отговорността за организирането и техническото обезпечаване на изборите, включително чрез сканиращи машини, които автоматично да обработват данните", коментира депутатът
Сред другите предложения партията са въвеждане на ясни указания от ЦИК към РИК и премахване на сивите зони в правомощията на комисии.
"Възраждане" продължава работата по законопроекта си и предвижда нови дискусии с експерти и граждански организации. "Търсим консенсус и се надяваме да осигурим повече прозрачност и доверие в изборния процес", изтъкна Николов.
анкета
С какво да се заеме парламентът?
С бюджета за 2025 г. 46.5%
Със законите по ПВУ 5.6%
Спирането на избора на Сарафов 21.4%
Изборния кодекс 5.4%
Да си починат за мирна Коледа 21.2%
По-късно на брифинг Деян Николов резюмира целите на предвижданите промени. Информация за изказването му беше разпространена от пресцентъра на "Възраждане". "Идеята е да съберем възможно най-много предложения, които да подобрят Изборния кодекс", обясни той. По думите законопроектът на партията е внесен и включва близо 90 промени в ИК. Николов обясни, че се цели да се ограничат измамите и манипулациите в краткосрочен план и да се осигури концептуална промяна в дългосрочен такъв. "Основното ни предложение е премахване на хартиената бюлетина", уточни той.
Деян Николов каза още, че също така машините за гласуване трябва да бъдат сертифицирани и обезопасени. Обсъждани са и идеи за преброителни центрове, които да разрешат проблема с човешкия фактор в секционните, в които се отчитат много манипулации. Коментирани са и работата и мандатността на ЦИК и СИК и съмненията за корупционни практики в различните комисии. "Имаме предложение също да бъдат премахнати тъмните стаички. Беше обсъждано включително и електронно, дистанционно гласуване, което обаче крие своите рискове", отбеляза Николов.
Предстои всички идеи и предложения да бъдат обсъдени с парламентарната група на "Възраждане".