Прогнозите на БАН за замърсяването на въздуха в София се правят на базата на система, която измерва само потенциала на атмосферата да се замърси. Системата за прогнозиране не изчислява кой какво гори в града и други. Това обясни пред bTV директорът на Националния институт по метеорология и хидрология при Българската академия на науките (НИМХ-БАН) проф. Христомир Брънзов.
Брънзов коментира вчерашното разминаване между прогнозата на БАН и реалното замърсяван на въздуха в столицата. Припомняме, според прогнозата на БАН вчера стойностите на замърсяването на въздуха в София с фини прахови частици (ФПЧ) трябваше да бъдат ниски.
Източник: Столична община/БАН
Това обаче не беше така. Справка в няколко сайта, занимаващи се с измерването на нивата на замърсяване на въздуха в столицата, показа, че качеството на въздуха над столицата е силно влошено - десетки станции отчетоха стойности, в пъти над нормата.
Източник: AirBG.info
Според Брънзов системата за прогнозиране на замърсяването на въздуха на БАН всъщност бърка, защото не е наясно всичко за атмосферата. По думите му прогнозата за 9 януари е била, че въздухът над София ще се изчисти, но това е станало чак следобед.
"Моделът изпревари реалното време. Това са средно денонощни стойности. Вчера прогнозата не беше вярна. Това е прогностична система за времето и замърсяването", допълни Брънзов.
Брънзов посочи и че силното замърсяване се дължи на температурна инверсия - температурата ниско долу била по-малка отколкото високо в атмосферата и нямало конвекция в града, което довело до натрупване на замърсяването.
Замърсяването се дължало и на факта, че софийското поле е котловинно - заградено с планини. "Когато има студен въздух и няма вертикални движения в атмосферата, студеният въздух се задържа. Задържайки се долу и липсата на конвекция, води до това, че всичко което този град генерира като замърсяване, остава и не може да се вдигне във високите слоеве на атмосферата", обясни още Брънзов. Вчера инверсията се е разрушила около 15 часа, с идването на вятъра, а системата за прогнозиране на БАН изчислила, че това трябва да се случи по-рано.
Брънзов обясни, че вчерашният случай попада в едни 20%, при които е възможно системата за прогнозиране на БАН да допусне грешка.
Източник: news.bg
Още вчера, по време на отркиването на новата пътна връзка, свързваща Терминал 2 и бул. "Брюксел", кметът на Столична община Йорданка Фандъкова посочи, че ще настоява мерките за справяне с мръсния въздух да бъдат разглеждани по-бързо в Столичния общински съвет.
Фандъкова призна и че през последната седмица по официалните данни на Изпълнителната агенция "Околна среда" всеки ден се наблюдава около двойно превишение на допустимите норми на фини прахови частици в София.
По-късно в пост в социалните мрежи Фандъкова посочи, че общината ще започне механизиране метене на основните булеварди в София заради завишените нива на фини прахови частици. Планирано било и миене на улици в дни, в които няма опасност от заледявале.
Фандъкова обясни и че основните усилия на общината са насочени за ограничаване горенето на отпадъчни материали - гуми, отработено масло, пластмаси, едрогабаритни отпадъци, текстил и др. Общината продължава да събира гуми, излезли от употреба.
Кметицата припомни и че по настояване на Столична община екоминистерството подготвя стандарти за горенето на твърди горива - целта е на пазара да не бъдат допускани дърва и въглища с високи нива на пепел и сяра, които са основни замърсители в зимните месеци.
na vseki mm
на 10.01.2018 в 16:17:16 #1На кой му трябват прогностични стойности? Важно е какво се случва в реално време и хората да бъдат осведомени. Аман от такива експерти.