От Държавната агенция за метрологичен и технически надзор ще обучат представители на общините. Целта е превенция на риска при експлоатацията на общо 4198 водни басейна, които са собственост на общините. От Агенцията са започнали разговори с някои висши училища за разкриване на специалност за хидроинженери.
Това стана ясно днес на среща с Националното сдружение на общините (НСОРБ), инициирана от министъра на икономиката Теодор Седларски.
Припомняме, малко по-рано председателят на Националното сдружение на общините Гинка Чавдарова обяви, че общините нямат пари за ремонт на язовирите.
"Инициираме тази среща, за да обсъдим кои са основните проблеми на общините и да набележим мерки за бързото им решаване", каза в началото на срещата заместник-министър Лъчезар Борисов.
Към днешна дата около 90% от всички язовири на територията на страната са общинска собственост. Важно е да се набележат координирани действия, за да не се допускат инциденти, отбеляза той.
"Имате пълната подкрепа на министерството и на държавната агенция като нашата цел е да ви подпомагаме много по-активно и в оперативен порядък да обсъждаме и решаваме проблемите, които срещате", допълни Лъчезар Борисов.
Стартира работа и по класифициране на язовирите според големината им, както и според риска, който евентуално биха носили за населението, инфраструктурата и стопанските субекти.
По време на срещата бе представен анализ на добрите чуждестранни практики при управлението на язовири. В него ясно са разграничени критериите за определяне на един воден басейн като язовир, като се вземат предвид всички негови характеристики - от големината му до потенциалния риск за човешкото здраве и за материални щети, които може да предизвика.
Предварителните оценки на ДАМТН са, че ако тези критерии залегнат в нормативната уредба, броят на водните басейни, за които в момента отговаря държавната агенция, ще намалеят с около 2 000 броя (към днешна дата те са повече от 5 100). Същевременно това ще освободи административен капацитет за много по-засилен контрол на другите язовири на територията на страната.
"Тези изменения са много важни за общините и ние също сме готови да ги подкрепим", каза изпълнителният директор на НСОРБ Гинка Чавдарова. По думите ѝ това ще реши много от проблемите на общините, защото към момента те трябва да отговарят на едни и същи изисквания за всички водоеми, които стопанисват, а това често е невъзможно.
Общините изпитват сериозно затруднение и за назначаване на оператор на всеки язовир, каквото в момента е изискването в закона. От Агенцията за метрологичен надзор вече разговарят с няколко висши учебни заведения за разкриване на хидроинженерни специалности. "Това ще реши много от проблемите в сектора и ще повиши качеството на експлоатацията на язовирите", категорични са от държавата агенция.
Общините са сред основните собственици на язовири в България, като управляват общо 4198 водни басейна. Те имат ангажимент да следят за безопасната им експлоатация. В тази връзка бе акцентирано, че вече са изпратени писма до всички тях за повишаване на вниманието и следене на нивото на водните басейни през следващите месеци, с оглед започващото снеготопене.
По време на срещата бяха обсъдени и възможностите за целево финансиране за подобряване състоянието на язовирите. Предстои да се направи общ анализ и координирани действия между местната и изпълнителната власт в тази посока.
Припомняме, че след законови промени в началото на 2016 г. бяха вменени на Метрологичната агенция контролни функции за поддържане на язовирните стени и съоръженията към тях в изправно техническо състояние. Агенцията трябва да осигурява и безопасната експлоатация на съоръженията, както и да изпълнява дейности по незабавно извеждане от експлоатация на язовирни стени и/или съоръженията в предаварийно състояние.
Извеждането от експлоатация става или до възстановяване на технологичната и конструктивната сигурност или до ликвидация на такива язовирни стени и/или съоръжения.
В агенцията действа и специализирана Главна дирекция "Надзор на язовирните стени и съоръженията към тях". За първата година от нейната дейност, инспекторите са проверили над 5 хил. язовира, а направените предписания са повече от 4 хил. С подобряването на метрологичната обстановка ще продължат и масираните проверки на контролните органи на ДАМТН, за да се проследи как се изпълняват направените предписания.
Срещата с общините бе ръководена от заместник-министъра на икономиката Лъчезар Борисов. В нея участваха изпълнителният директор на НСОРБ Гинка Чавдарова и представители на общините Мизия, Хасково, Кърджали и Карнобат, на Министерството на околната среда и водите, заместник-председателите на ДАМТН Маргарита Юлиянова и Валтер Василев, главният ѝ секретар Валентин Чиликов и др.
petar-filkov
на 13.02.2017 в 21:57:52 #1Какви специалности за хидроинженери да разкриват кои университети? ДАМТН да не падат от Луната? Това да не е бакалия, че всеки да може да си отвори? То и сега има специалности - "Хидротехническо строителство" и "Хидромелиоративно строителство" в УАСГ, обаче кандидати няма. Истината е, че специалист (инженер) по язовири не се става с 2 семестъра задочно (общо 4 седмици занятия), през които да си чатиш по телефона докато ти четат лекциите. Учене си трябва, а после практика. Интересно кой ли ще прави класификация на язовирите? Дано не са някои "калинки" или чиновници-икономисти/юристи, а де се потърсят квалифицирани специалисти - например УАСГ, "Язовири и каскади", "Напоителни системи". Има Българско дружество по големите язовири - там да потърсят проф. Тошев.