След пожара, възникнал вчера в цех в пловдивското село Войводиново, на мястото дежурят четири пожарни екипа. Това съобщи началникът на пловдивската противопожарна служба комисар Георги Мангараков за Нова телевизия. Целта е да не се допусне разпространението на огнището, което към момента е локализирано, върху сградите в близост. Все още се доизгасяват и някои локални огнища, но опасност за населението вече няма. Това е показала проверка на сектор "Специализирани оперативни дейности".
Трудностите за пълното потушаване на пожара се дължат на това, че огнеборците не могат да достигнат до тлеещите животински продукти в запалилата се кланица.
По думи на собственика пожарът е възникнал в самия цех зад административната сграда, като за него е сигнализирал дежурният пазач на обекта.
Към 8.30 часа се очаква на мястото да пристигне и екип на екоинспекцията в Пловдив, за да замери чистотата на въздуха в района.
Все още няма информация дали става въпрос за умишлен палеж, предизвикан, за да внесе допълнителен смут в селото. Това ще стане ясно, след като пожарът бъде потушен напълно, за да може да се влезе безопасно в сградата за оглед. От пожарната служба са на мнение, че това най-вероятно ще стане утре.
Припомняме, в селото се стигна до сблъсъци между българи и роми.
На 7 януари 2019 г. командос бе пребит от двама роми на пътя в село Войводиново. Предполага се, че двамата побойници са били подпомогнати от група от близката циганска махала.
Командосът им направил забележка за това, че създават опасност на пътя и в отговор те го нападнали в гръб и с ритници в главата го довели в безпомощно състояние.
В края на януари жители на село Войводиново отново излязоха на протест и поискаха всички незаконни къщи в селото да бъдат премахнати.
Вчера беше съобщено, че около 40 роми се опитват да се върнат във Войводиново, придружавани от адвокат.
Заканиха с война и масови протести, ако бъдат изгонени отново от имотите.
След случая с Войводиново, вицепремиерът и лидер на ВМРО Красимир Каракачанов обяви, че ще твори концепция за промени в политиката за интеграция на ромите. Тя включва стратегии, свързани с образованието, контрол на раждаемостта, както и трудовата повинност.
Каракачанов категорично отрече концепция за интеграция на ромите, която предизвика противоречиви реакции в парламента, да е свързана с предстоящите избори.
Според него проблемът с ромите и гетата става все по-сериозен и скоро ще ескалира, а нетърпимостта в обществото не престава да расте.