Обявиха бедствено положение в Силистренско заради чума по свинете, съобщават от Областна администрация Силистра.
Причината е констатираният случай в свинекомплекса в с. Попина, община Ситово, за който са положителни пробите от Национална референтна лаборатория.
В засегнатия свинекомплекс се отглеждат 17 000 животни. Това е четвъртият случай на потвърдено огнище със заболяването АЧС в индустриална ферма и първи за областта.
Бедственото положение в област Силистра за момента е обявено до понеделник, 5 август.
Със заповед на шефа на БАБХ е организиран 12-часов официален контрол във всички кланици за свине на територията на страната, както и охрана от страна на ОД на МВР в часовете, в които няма нейни представители.
Има сключен договор с фирма за дезинфекция на местата, където ще бъдат умъртвявани и загробвани животните. Хранителните продукти, които са конфискувани на ГКПП Силистра, в четвъртък ще бъдат депонирани.
Определени са вече и общинските имоти, които ще се използват за загробване след умъртвяването на животните в Ситово и Силистра.
За трите кланици - в Дулово, Тутракан и Ситово, ще бъде осигурена охрана.
На територията на свинекомплекса в село Попина функционират три контролно-пропускателни пункта - на входа и изхода, и в 3-километровата зона - на изходите за с. Гарван и с. Поляна. Охрана ще бъде осигурена и на входа и изхода на площадките за унищожаване и загробване.
На ГКП Силистра се извършва дезинфекция на всички превозни средства. Проверяват багажа на пътниците и се конфискуват хранителни продукти.
По думите на земеделския министър Десислава Танева се определя 20-километрова санитарна зона около всички 62 регистрирани свинекомплекса в страната, в които няма чума.
В тези зони не трябва да има лични стопанства и отглеждане на домашни свине без мерки за биосигурност.
110 регистрирани кланици, от които 67 са за клане на свине, са под постоянно наблюдение от ветеринарен лекар и военна полиция. Целта е да не се допуска клане на нерегламентирани домашни свине, които не са от обекти със съответното ниво на биосигурност.
Според вицепремиера Томислав Дончев, който е председател на Централната епизоотична комисия към Министерски съвет, проблемът с болестта не е проблем само на Министерство на земеделието и Българската агенция по безопасност на храните.
"Нито една мярка, каквато и да е, не е ефективна без разбиране от страната на обществото", категоричен бе той.
Стопаните на всички регистрирани евтаназирани животни ще бъдат обезщетени от държавата. След това страната подлежи на рефинансиране на този разход от страна на Европейската комисия, който е в размер от 50% до 100%, а за България се очаква обезщетението да бъде 75%.
БАБХ предупреждава, че се забранява влизането и излизането на хора и автомобили без разрешение от БАБХ, в района на засегнатите обекти.
От Агенцията напомнят още, че е от съществено значение стопаните да спазват правилата за превенция на заболяването.
Припомняме, че днес е последният срок стопаните да умъртвят прасетата си в Северна България.
Вчера бе потвърден случай на чума по свинете и в Пловдивско, а малко по-късно и в Силистра.
Преди това стана ясно, че ДФЗ спира физическите проверки на място в свиневъдните стопанства.
Шефът на БАБХ Дамян Илиев заяви, че най-опасни за разпространението на заразата са задните дворове.
От БАБХ съобщиха, че всички прасета във видинския квартал "Нов път" са рискови.
На заседание в Министерски съвет беше обявено, че военна полиция и ветеринарни специалисти ще наблюдават процеса на клане на свинете в цялата страна, отделно на това всички стопанства от типа заден двор в 20-километровата зона около свинекомплексите трябва да бъдат ликвидирани.
Заразата порази вече три големи индустриални ферми в област Русе - в Николово, Бръшлен и Голямо Враново, които осигуряват близо 1/3 от месото на пазара у нас. Отрицателни пробите от четвъртия свинекомплекс в Русенско.
Във връзка с разпространението на болестта четири области обявиха бедствено положние - Русе, Плевен, Добрич и Разград, а още области обявиха превантивни мерки.